Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 14:40
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali Amerykanin David Julius oraz urodzony w Libanie Ardem Patapoutian za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. Ich badania mają ogromne znaczenie m.in. w leczeniu chronicznego bólu.
Ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla za rok 2021 z dziedziny medycyny lub fizjologii
Ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla za rok 2021 z dziedziny medycyny lub fizjologiiFoto: PAP/EPA.

laser medycyna 1200.jpg
Wynalazek, który zrewolucjonizował medycynę. 58 lat temu w Polsce uruchomiono pierwszy laser

Zaczął się „tydzień noblowski”: przez kolejne dni poznawać będziemy laureatów najważniejszej i najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej za osiągnięcia naukowe w różnych dziedzinach. Pierwsza była medycyna lub fizjologia, we wtorek ogłoszony zostanie laureat z dziedziny fizyki, a w środę – chemii. Czwartek to dzień, kiedy poznamy zdobywcę literackiej Nagrody Nobla, natomiast w piątek przeniesiemy się do Oslo, gdzie Norweski Komitet Noblowski przyzna nagrodę pokojową. Tydzień zostanie zakończony w poniedziałek, 11 października, ogłoszeniem laureata z dziedziny ekonomii.


Posłuchaj
03:25 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_10_04 14-37-43.mp3 Ogłoszono nazwiska laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii (Trójka do trzeciej)

Ardem Patapoutian, laureat Nagrody Nobla za rok 2021 z dziedziny medycyny lub fizjologii Ardem Patapoutian, laureat Nagrody Nobla za rok 2021 z dziedziny medycyny lub fizjologii

Urodzony w Libanie i posiadający ormiańskich przodków Ardem Patapoutian jako nastolatek przyjechał do USA, a obecnie prowadzi badania w Instytucie Scripps Research w La Jolla w Kalifornii. Odkrył nową klasę obecnych w skórze i narządach wewnętrznych receptorów (nadano im nazwę Piezo) reagujących na bodźce mechaniczne. Z kolei związany z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco David Julius wykorzystał kapsyicynę (związek występujący w papryczkach i odpowiadający za ich ostry smak), by w zakończeniach nerwów w skórze zidentyfikować receptory (nazwane TRPV1), które reagują na ciepło. 


David Julius, laureat Nagrody Nobla za rok 2021 w dziedzinie medycyny lub fizjologii David Julius, laureat Nagrody Nobla za rok 2021 w dziedzinie medycyny lub fizjologii

– Zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku jest kluczowa dla przeżycia, stanowiąc podstawę interakcji z otoczeniem – uzasadniał swoja decyzję Komitet Noblowski.

– Nie ukrywam, że jest to dla mnie pewne zaskoczenie, ale to bardzo dobre zaskoczenie: ta Nagroda Nobla pozwala wracać do źródeł. To, że odczuwamy temperaturę, dotyk jest czymś absolutnie naturalnym od narodzenia do śmierci. Chyba że dotykają nas choroby, które prowadzą do zaburzeń tego czucia – komentuje prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Announcement of the 2021 Nobel Prize in Physiology or Medicine/YouTube Nobel Prize


– Istotą odkrycia noblistów jest dokładne przebadanie receptorów temperatury i dotyku – powiedział prof. Jacek Malejczyk, badacz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Poznanie mechanizmu działania tych receptorów stwarza dobre możliwości poszukiwania czynników, które mogłyby modyfikować ich działanie. A to w przypadku leczenia niektórych neuropatii może się okazać niezwykle ważne – zaznaczył.

2021 Nobel Prize for medicine foes to US duo for work on touch and temperature/YouTube DW News

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Barbara Góra
Data emisji: 04.10.2021
Godzina emisji: 14.37

pr

Czytaj także

Białko, które regeneruje uszkodzone nerwy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 07:55
Zespół biologów z Uniwersytetu Ruhry w Bochum pracuje nad białkiem, które w niespełna trzy tygodnie pomoże zrehabilitować zerwane nerwy. Metoda może okazać się nadzieją na przywrócenie sprawności sparaliżowanych kończyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 08:00
Neuronauka wszechstronnie zajmuje się ludzkim mózgiem i jego możliwościami. Ta dziedzina medycyny obecnie bardzo dynamicznie się rozwija dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, także komputerowych. Jak bardzo jesteśmy zaawansowani w poznaniu tego organu, z którego tak jesteśmy dumni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowie wynalazków, czyli przypadkowe odkrycia naukowców

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:40
Mówi się, że ich matką jest potrzeba. Czy zatem ojcem wynalazków może okazać się przypadek? Historia zna niejeden przykład wielkich odkryć, które dokonały się niejako na marginesie, będąc efektem ubocznym prowadzonych poszukiwań.
rozwiń zwiń