LOV – pojazd, który otwiera świat niepełnosprawnym

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:35
Na Politechnice Wrocławskiej prowadzone są prace nad specjalnym wózkiem LOV (Limit-Off-Vehicle) dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki niemu będą mogły poruszać się po naprawdę wymagającym terenie i przemierzać trasy dotychczas dla nich niedostępne: leśne dukty, górskie szlaki czy morskie plaże.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Prazis Images

shutterstock_niewidomy muzeum 1200.jpg
Audiodeskrypcja - sztuka opowiedziana fakturą i słowem

Pracuje nad nim 11-osobowy zespół z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym – od profesorów, przez młodych pracowników naukowych, po doktorantów i studentów. Projekt powstaje w ramach programu „Rzeczy są dla ludzi” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i we współpracy z osobami niepełnosprawnymi ze Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”.


Posłuchaj
03:54 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_10_05 11-22-47.mp3 Powstaje LOV - pojazd dla niepełnosprawnych, który wjedzie (prawie) wszędzie! (Trójka do trzeciej)

– To nie jest wózek, ale pojazd dla osób z niepełnosprawnością. Słowo „wózek” kojarzy się z tym, że trzeba kogoś wozić, że wymaga to pewnego rodzaju współpracy z inną osobą – zastrzega Anna Janicka z Katedry Inżynierii Pojazdów Politechniki Wrocławskiej. – Naszą intencją było, aby osoba z niepełnosprawnością mogła jak najbardziej sama kierować tym pojazdem – tłumaczy.

– Z mojej perspektywy kluczowe wydaje się to, żeby nie tylko był funkcjonalny i w miarę lekki, ale także była możliwość spakowania go do bagażnika samochodu – wskazuje Aleksandra Sandecka z Twardogóry, która często korzysta z wózków.

– Naszą ideą jest, aby to była konstrukcja „klikalna”, modułowa: żeby elementy można było ze sobą szybko połączyć - wyjaśnia koncepcję konstrukcji Anna Janicka. – Masa modułu nie powinna przekraczać 25 kg, aby osoba z niepełnosprawnością lub jej opiekun mogła samodzielnie sobie poradzić ze złożeniem tej konstrukcji, jej załadowaniem i wyładowaniem z samochodu – wylicza.

– Nasz pojazd nie może wyglądać jak kolejny wielki czołg, który przyciąga uwagę. Staramy się, aby był przystosowany do pokonywania tych wszystkich przeszkód, ale nie wyglądał zbyt kosmicznie – dodaje dr inż. Aleksander Górniak.

Niezwykle ważną kwestią jest cena: – Chcielibyśmy się zmieścić w kwocie do 50 tys. zł. To wydaje się dużo, ale cena zwykłych wózków, nie off-roadowych, czasem dotyka tego pułapu – tłumaczy Anna Janicka.

Próbne jazdy konstruktorzy przewidują już za rok.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Ewa Zając (Radio Wrocław)
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 11.22

pr


Czytaj także

Niepełnosprawni kierowcy są wśród nas. Działalność stowarzyszenia SPiNKa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 23:55
– Głównym celem naszego stowarzyszenia jest tworzenie możliwości dla ludzi z różnymi niepełnosprawnościami. Głównie myślimy tu o narządach ruchu, ale też wadach słuchu i mowy. Chcemy, żeby tacy ludzie mogli korzystać z dobrodziejstwa motoryzacji i stali się ludźmi mobilnymi, a przez to otrzymywać szansę bycia aktywnymi społecznie i zawodowo – mówi Krzysztof Marciniak, szef i założyciel Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawny Michał i jego "Wyprawa dla przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 07:30
35-letni Mariusz Zimowit nie widzi, nie słyszy i nie mówi. Mimo to właśnie w towarzystwie ojca i jego znajomego rozpoczął kajakową wyprawę przez całą Polskę. To wszystko w ramach programu "Wyprawa dla przyszłości", którego pomysłodawcą jest właśnie pan Mariusz. Jego celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat przyjazny dla ludzi z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:00
Dzisiaj od godz. 18.00 Wielka Gala Integracji, największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Nagradzani są ludzie, firmy i instytucje, które robią coś więcej niż muszą, żeby osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej. Patronat nad galą objęło Polskie Radio.
rozwiń zwiń