Głos to człowiek. Jak pracować głosem, żeby zadbać o siebie i być zrozumianym?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:40
Świętowany dziś w całym kraju Dzień Nauczyciela jest okazją do tego, by pomyśleć o wszystkich, którzy na co dzień pracują głosem. Jak mówić, by być wysłuchanym i zrozumianym? O czym należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać?  O tym w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedziała ekspert do spraw emisji głosu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Roman Samborskyi

– Jeżeli ktoś mówi szybko, zobowiązany jest do tego, by mówić wyraźnie. Z głosu można wyczytać bardzo wiele. Odchodzimy jednak od naszego naturalnego brzmienia. Na nasz głos wpływ ma całe życie oraz stres, pośpiech i brak ruchu, których doświadczamy. Czynniki te sprawiają, że nasz głos będzie brzmiał inaczej niż naturalnie – wyjaśniła Monika Malinowska, specjalista od komunikacji i emisji głosu z Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
07:17 PR3_MPLS 2021_10_14-13-17-13_głos.mp3 Mówić tak, by nas słuchano. Jak pracować głosem? (Trójka do trzeciej)

 

Dopasowanie głosu

– To bardzo interesujące zagadnienie. Jeśli ktoś będzie miał interes dogadania się, dopasuje się głosem do swojego rozmówcy. Gdy dana osoba mówi bardzo szybko, a jej rozmówca bardzo powoli, będą wzajemnie irytować się swoim stylem. W takiej sytuacji dobrze jest dopasować się do siebie. Jedna osoba powinna nieco zwolnić, a druga przyspieszyć. Trzeba jednak uważać, żeby przypadkiem się nie przedrzeźniać. To bardzo cienka granica – mówiła gość "Trójki do trzeciej".

– Najlepiej być naturalnym. Często chcemy, by postrzegano nas inaczej. Wtedy zakładamy maski, na twarz lub na głos. Jeżeli kobiety chcą być postrzegane bardziej kobieco i atrakcyjnie, ich głosy automatycznie podnoszą się. Wśród mężczyzn jest odwrotnie. Dominuje obniżanie głosów – dodała. 

Głos w pracy nauczyciela 

– Trzeba dbać o głos oraz o siebie. Należy uważać, by nasz głos nie był pościskany. Tego trzeba się nauczyć. Czasami zależy to też od pracy nad ciałem. Jeśli ono również jest napięte, a gardło ściśnięte, nie będzie się nam dobrze mówić. Zaciśnięte mięśnie wpływają na krtań, a ona jest narządem ruchu. Trzeba porozmawiać ze sobą i znaleźć sposób, by się rozluźnić – radziła.  

– Operowania głosem i umiejętności rozluźniania go można się nauczyć. Warto zastosować tę wiedzę w ciągu kilku minut przed rozpoczęciem zajęć. Wszystko zależy od osoby oraz od tego, jak bardzo trzyma się w pancerzu i jak mocno chce się kontrolować. Warto postawić na relaksację i znaleźć sposób, który zapewni nam rozluźnienie. Nie można żyć w stałym stresie i nerwach – dodała. 

"Głos - moje narzędzie pracy” / Pearson

Przepona

– Oddycha się płucami. Przepona jest mięśniem, który w tym pomaga. Na samą pracę przepony nie mamy wpływu, ale na mięśnie, które są do niej przyczepione, już tak. Jeśli one też będą ściśnięte, przepona nie będzie mogła dobrze pracować – zaznaczyła Monika Malinowska.  

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Monika Malinowska (specjalista od komunikacji i emisji głosu, Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.10.2021
Godziny emisji: 13.17, 13.24

zch

Czytaj także

Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele i jak postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 22:13
14 października po raz kolejny będziemy obchodzić Dzień Nauczyciela. Jak ewoluował status tego zawodu w Polsce? Z jakimi wyzwaniami mierzą się współcześni nauczyciele? W jaki sposób postrzegają swoje zadanie? Praca nauczyciela, pedagoga to zawód czy misja? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapsuła czasu na stulecie liceum w Lublinie. Jakimi przemyśleniami podzielili się uczniowie?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:30
Z okazji stulecia istnienia szkoły uczniowie lubelskiego liceum stworzyli kapsułę czasu. Zamknęli w niej pamiątki i listy, w których opisują swoje przemyślenia oraz najważniejsze dokonania ostatnich dwóch dekad XXI wieku. Co chcieliby przekazać swoim potomkom?
rozwiń zwiń