Głos to człowiek. Jak pracować głosem, żeby zadbać o siebie i być zrozumianym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Głos to człowiek. Jak pracować głosem, żeby zadbać o siebie i być zrozumianym?
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Roman Samborskyi

Świętowany dziś w całym kraju Dzień Nauczyciela jest okazją do tego, by pomyśleć o wszystkich, którzy na co dzień pracują głosem. Jak mówić, by być wysłuchanym i zrozumianym? O czym należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać?  O tym w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedziała ekspert do spraw emisji głosu.

– Jeżeli ktoś mówi szybko, zobowiązany jest do tego, by mówić wyraźnie. Z głosu można wyczytać bardzo wiele. Odchodzimy jednak od naszego naturalnego brzmienia. Na nasz głos wpływ ma całe życie oraz stres, pośpiech i brak ruchu, których doświadczamy. Czynniki te sprawiają, że nasz głos będzie brzmiał inaczej niż naturalnie – wyjaśniła Monika Malinowska, specjalista od komunikacji i emisji głosu z Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

7:17
Mówić tak, by nas słuchano. Jak pracować głosem? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dopasowanie głosu

– To bardzo interesujące zagadnienie. Jeśli ktoś będzie miał interes dogadania się, dopasuje się głosem do swojego rozmówcy. Gdy dana osoba mówi bardzo szybko, a jej rozmówca bardzo powoli, będą wzajemnie irytować się swoim stylem. W takiej sytuacji dobrze jest dopasować się do siebie. Jedna osoba powinna nieco zwolnić, a druga przyspieszyć. Trzeba jednak uważać, żeby przypadkiem się nie przedrzeźniać. To bardzo cienka granica – mówiła gość "Trójki do trzeciej".

– Najlepiej być naturalnym. Często chcemy, by postrzegano nas inaczej. Wtedy zakładamy maski, na twarz lub na głos. Jeżeli kobiety chcą być postrzegane bardziej kobieco i atrakcyjnie, ich głosy automatycznie podnoszą się. Wśród mężczyzn jest odwrotnie. Dominuje obniżanie głosów – dodała. 

Głos w pracy nauczyciela 

– Trzeba dbać o głos oraz o siebie. Należy uważać, by nasz głos nie był pościskany. Tego trzeba się nauczyć. Czasami zależy to też od pracy nad ciałem. Jeśli ono również jest napięte, a gardło ściśnięte, nie będzie się nam dobrze mówić. Zaciśnięte mięśnie wpływają na krtań, a ona jest narządem ruchu. Trzeba porozmawiać ze sobą i znaleźć sposób, by się rozluźnić – radziła.  

– Operowania głosem i umiejętności rozluźniania go można się nauczyć. Warto zastosować tę wiedzę w ciągu kilku minut przed rozpoczęciem zajęć. Wszystko zależy od osoby oraz od tego, jak bardzo trzyma się w pancerzu i jak mocno chce się kontrolować. Warto postawić na relaksację i znaleźć sposób, który zapewni nam rozluźnienie. Nie można żyć w stałym stresie i nerwach – dodała. 

"Głos - moje narzędzie pracy” / Pearson

Przepona

– Oddycha się płucami. Przepona jest mięśniem, który w tym pomaga. Na samą pracę przepony nie mamy wpływu, ale na mięśnie, które są do niej przyczepione, już tak. Jeśli one też będą ściśnięte, przepona nie będzie mogła dobrze pracować – zaznaczyła Monika Malinowska.  

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Monika Malinowska (specjalista od komunikacji i emisji głosu, Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.10.2021
Godziny emisji: 13.17, 13.24

zch

Polecane