Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. Najlepsze miejsce do nocnych obserwacji

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:40
W Bieszczadach znajduje się jedno z najciemniejszych miejsc w Europie. Stworzony tam Park Gwiezdnego Nieba pozwala na obserwację znacznie większej liczby gwiazd oraz obiektów kosmicznych niż w rozświetlonych miastach. Czego można się nauczyć, podnosząc głowę w górę? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

– Ten park to miejsce, w którym można podziwiać niebo, ale też dowiedzieć się o problemach związanych z zanieczyszczeniem światłem. To połączenie dwóch tematów. Zwiedzanie przypomina wizytę w rezerwacie przyrody. Jeśli chcemy zobaczyć jakieś zwierzę, wybieramy się do parku lub zoo. Gdy chcemy obejrzeć gwiazdozbiór, najlepiej przyjechać tutaj, do Parku Gwiezdnego Nieba – zapraszał Paweł Duris, twórca parku.

– Część gwiazdozbiorów jest słaba. Trzeba mieć więc bardzo dobre warunki, by móc je obserwować – dodał. 

Posłuchaj
04:37 PR3_MPLS 2021_10_15-13-31-32.mp3 Obserwacje nocnego nieba w Bieszczadach (Trójka do trzeciej)

 

Zanieczyszczenie światłem

– Ten problem ciągle się powiększa. Coraz więcej jest sztucznych świateł, a skutki uboczne obserwujemy nie tylko w utrudnieniu obserwacji nieba, ale też w zaburzeniu cyklu dobowego ludzi i zwierząt. Dodatkową kwestią jest marnowanie energii oraz produkcja dwutlenku węgla. Obliczono, że tylko nad Europą, kierując światła ku niebu zamiast ku ziemi, marnujemy rocznie około miliarda euro – zaznaczył ekspert. 

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady / RoadTripBus

Astroturystyka

– To nowa gałąź turystyki. Mamy gości, którzy przyjeżdżają w Bieszczady tylko po to, by móc obserwować niebo. Czyste, niezanieczyszczone światłem jest już rzadkością w Europie i stanowi sporą atrakcję. Pokazy, jakie organizujemy w parku, są bardzo bogate. Każdy z nich trwa ponad dwie godziny. Opowiadamy o parku oraz pokazujemy gwiazdy i zjawiska za pomocą laserowego wskaźnika. To planetarium pod gołym niebem – wyjaśnił.  

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach został założony w 2013 roku. 

**

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda (Polskie Radio Rzeszów)
Data emisji: 15.10.2021
Godziny emisji: 13.31

zch

Czytaj także

Czy to, co widzimy na obcym niebie, to nasza Droga Mleczna?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 07:20
– Rzeczywiście, widzimy głównie gwiazdy, ale też planety. Nasze oko dosięga do kilku tysięcy lat świetlnych, natomiast nasza galaktyka ma 100 tys. lat świetlnych – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Patrzmy na niebo, bo ono ożyje!". Przed nami noc spadających gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 11:57
Spadające gwiazdy, meteoryty, łzy św. Wawrzyńca, Perseidy – to kilka nazw tego samego zjawiska, które będziemy mieli okazję zaobserwować na niebie w nocy z 10 na 11 sierpnia. Czym są spadające gwiazdy i w jakich okolicznościach najlepiej je oglądać? Na te pytania w "Trójce do trzeciej" odpowiedział astronom Jerzy Rafalski.
rozwiń zwiń