Smart city w Polsce? Na czym polega idea miasta piętnastominutowego?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:35
Szkoła, praca, sklep, bank oraz przychodnia zdrowia w zasięgu krótkiego spaceru to dziś marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta. Pod wpływem pandemii coraz więcej mówi się o wcielaniu urbanistycznej koncepcji miast piętnastominutowych. Na czym polega tzw. smart city? Czy idea ma szansę ziścić się również w Polsce? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Kilkadziesiąt minut poświęcane codziennie na dojazd do pracy to w Polsce norma. Koncepcja miast piętnastominutowych mogłaby to jednak zmienić. Zgodnie z nią każdy mieszkaniec powinien znaleźć wszystkie najważniejsze punkty w zasięg piętnastominutowego spaceru. 

– Pomysł zakłada, że miasta projektuje się lub przeprojektowuje w taki sposób, by wszystkie aspekty naszego życia były dostępne w czasie piętnastominutowego spaceru lub jazdy rowerem. Chodzi zarówno o miejsce pracy i mieszkanie, jak i służbę zdrowia, wyżywienie, edukację, kulturę czy rozrywkę – wyjaśniał profesor Carlo Moreno, propagator koncepcji. 

Posłuchaj
04:02 PR3_MPLS 2021_10_20-13-16-54.mp3 Miasta piętnastominutowe w Polsce. Na czym polega projekt? (Trójka do trzeciej)

 

Miasta piętnastominutowe w Polsce?

miasto przyszłości 280.jpg
Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

 – Polska urbanistyka przedwojenna nie znała pojęcia miasta piętnastominutowego, ale realizowała niemalże wszystkie założenia tej idei – zauważył Bartłomiej Gajewski, urbanista. 

– Nasze samorządy nie mają wystarczających narzędzi finansowych i prawnych, by móc realizować idee miast otoczonych zielenią parkową. Ziemie rzucone są na wolny rynek i sprzedawane w różnych lokalizacjach. To proces mało kontrolowany, który nie działa również na poziomie planowania przestrzennego – dodał.

Przywiązanie

Jak dodaje autor materiału, innym aspektem jest mentalność Polaków, którzy przywiązują się do nieruchomości i nie są skłonni, by zmieniać lokum na te bliższe miejscu pracy. Ponadto propagator idei stwierdził, że koncepcja miast powinna służyć ludziom, a nie samochodom. – Każdy metr kwadratowy powinien ściśle spełniać swoje zadania – powiedział. 

W Polsce co najmniej osiem procent środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 trafi na cele związane ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich. Taką informację przekazała podczas konferencji poświęconej Smart City Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 13.16

zch

Czytaj także

Architektura przyszłości. Jak będą wyglądać miasta i domy?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 12:45
Jak będzie wyglądała architektura miast przyszłości? Jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zmienią się zamieszkiwane przez nas tereny? W opinii specjalistów coraz częściej można usłyszeć o koncepcji cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Czy to oznacza koniec ogrodzonych osiedli i dobowego monitoringu? Czy pokolenie tzw. millenialsów, czyli osób urodzonych w okolicy roku 2000, naprawdę pragnie wspólnoty przestrzennej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zieleń miejska. "To inwestycja, która się opłaca"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 13:45
Im więcej zieleni, tym społeczeństwo jest bogatsze. Do takich wniosków doszli ekonomiści. Jak przyroda wpływa na bogacenie się społeczeństwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy jeżdżą najstarszymi samochodami w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:30
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, niespełna 40 procent aut w Polsce ma 20 i więcej lat, a to oznacza, że jeździmy najstarszymi samochodami w Europie. Czy rzeczywiście jest to powód do obaw i troski? Tej kwestii przyjrzał się Trójkowy reporter.
rozwiń zwiń