Na Marsie była woda - miliardy lat temu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:45
Marsjański łazik Perseverance, wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie. Pozyskano już ponad 40 próbek skał. Na Ziemię trafią one jednak dopiero za kilka lat.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Evgeniyqw

– Pytanie, czy było życie na Marsie, nadal jest aktualne, a naukowcy wciąż szukają na nie odpowiedzi. Być może potwierdzi to misja łazika Perseverance – mówi astronom Rafał Grabiański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i portalu „Urania – postępy astronomii”. – A na pytanie, czy były warunki sprzyjające istnieniu życia w dawnej przeszłości Marsa, możemy odpowiedzieć twierdząco: już misje łazika Curiosity potwierdziły, że były tam warunki sprzyjające życiu mikroorganizmów na powierzchni, była tam też woda – tłumaczy.


Ingenuity 1200 pap.jpg
Czy przelecimy się nad Marsem?

Posłuchaj
05:51 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_10_20 13-30-13.mp3 Czy na Marsie było życie? (Trójka do trzeciej)

– Perseverance działa w kraterze Jezero, gdzie wylądował, czyli w kraterze pradawnego jeziora. Dostarcza cały czas zdjęć, które już potwierdziły, że była tam wodna przeszłość. Więcej, były tam także powodzie: łazik znalazł formacje skalne, które wskazują, że ta woda musiała płynąć z bardzo dużymi prędkościami – opowiada Trójkowy gość. – Zebrał też pierwsze próbki skał marsjańskich, które w przyszłej misji, organizowanej we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną pod koniec tej dekady, mają być zabrane i sprowadzone na Ziemię – dodaje.

Ostrzeżenie dla Ziemi

Jednak jak podejrzewają naukowcy, woda na Marsie była... 3,6 mld lat temu! Obecnie Czerwona Planeta jest niezdatna do życia: ma bardzo cienką, bardzo rzadką atmosferę, 100 razy mniejsze ciśnienie niż na Ziemi i panują tam bardzo niskie temperatury. W atmosferze nie ma azotu i tlenu, ale jest za to dwutlenek węgla. – Naukowcy zastanawiają się, co się stało w ewolucji Marsa, że tak się odróżnił od Ziemi – mówi Rafał Grabiański. – A sytuacja na Marsie oraz na Wenus pokazuje, że środowisko do życia nie jest nam dane na zawsze. Trzeba o nie dbać, bo kiedyś Ziemia może się stać planetą właśnie taką jak Mars albo Wenus – ostrzega.

NASA's Mars 2020 Perseverance Rover Mission Real-time Tracker/YouTube CosmoSapiens


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Rafał Grabiański (astronom, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, portal "Urania – postępy astronomii")
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 13.30

pr


Czytaj także

Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kolonizacja Marsa będzie możliwa? Jakie trudności musimy pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 07:30
Fascynował ludzkość od dawna. Niegdyś czczony jako bóg wojny, dziś sprawia, że oczy całego świata zwrócone są w jego kierunku z nadzieją na nowe możliwości. Powierzchnia Marsa od kilku dni badana jest przez łazik Perseverance. Czy to mały krok do zasiedlania planety? Na jakie problemy powinni przygotować się ludzie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:40
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli "Kapsułę Nowego Życia". Dzięki niej możliwe będzie przekazanie warunków niezbędnych do uprawy i rozwoju roślinności w trudnych warunkach. Jedno ze środowisk mogą stanowić pustynie lub inne planety. 
rozwiń zwiń