Kariera filmowa Dolnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:45
Południowo-zachodni fragment Polski to wyjątkowo malowniczy rejon, w którym można znaleźć malownicze krajobrazy, piękne miejsca i mniejsze lub większe, ale zawsze urokliwe miasteczka. Nic dziwnego, że coraz częściej zaglądają tam szukający odpowiednich plenerów filmowcy z kraju i zagranicy.
Największego  wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie z listy powstałej na podstawie analiz PAN,  w tym także Nysa
Największego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie z listy powstałej na podstawie analiz PAN, w tym także NysaFoto: Jacek Halicki [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons

– To moja żona, producentka, przekonała mnie do Dolnego Śląska. Twierdzi, że tu panuje „eklektyczna harmonia” – przyznaje Łukasz Grzegorzek, reżyser filmu „Moje wspaniałe życie”, które właśnie wchodzi na ekrany kin, a kręcony był m.in. w Nysie. – Z jednej strony mamy niemiecką zabudowę z 20-lecia międzywojennego, z drugiej strony PRL-owskie budynki, a z trzeciej strony „szkaradki” z lat 90. Kamera kocha takie kadry – tłumaczy.


Ucieczka na srebrny glob 1200.jpg
"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

– Myślę, że jest to ciągle nie do końca odkryty teren i dzięki temu bardzo interesujący. Bo jeszcze ma w sobie dużo tajemnic, dużo nowych miejsc, nieoczywistych – dodaje Agata Buzek grająca w filmie główną rolę.


Posłuchaj
02:59 TROJKA Trojka do trzeciej PR3_MPLS 2021_10_21 14-30-44.mp3 Kolejne filmy powstają na Dolnym Śląsku (trójka do trzeciej)

O tym, że Dolny Śląsk robi się popularny wśród filmowców, niech świadczy fakt, że ostatnio w Jeleniej Górze swój najnowszy serial kręcił David Hasselhoff, na Dolnym Śląsku powstawała też hollywoodzka produkcja „Dolina bogów” Lecha Majewskiego, gdzie główną rolę zagrał John Malkovich. – Amerykanie oglądają mój film i mówią: „To gdzieś w Hiszpanii, we Francji, we Włoszech robiłeś?” A ja mówię: „Nie, ja to robiłem tutaj, w południowej Polsce” – opowiada reżyser.

Oczywiście można powiedzieć, że zaczęło się od komedii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, której „miejskie” fragmenty kręcone były w Lubomierzu. – To bardzo ciekawy przykład, bo to zaledwie kilkanaście procent filmu. Wiejskie sceny – domy Karguli i Pawlaków – to są Dobrzykowice Wrocławskie – mówi krytyk filmowy Lech Moliński. I przyznaje: – Dolny Śląsk jest rzeczywiście barwny i ciekawy. Jest kilkanaście takich miejscowości: jeszcze m.in. Kłodzko, Legnica, Świdnica, Wałbrzych.

Moje wspaniałe życie (2021) oficjalny zwiastun/YouTube GutekFilm


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Ewa Zając (Radio Wrocław)
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 14.30

pr


Czytaj także

Alternatywne języki narracji filmowej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 23:00
W Krakowie trwa właśnie festiwal kina niezależnego Off Camera, a przed nami FPFF w Gdyni, Transatlantyk Festival w Łodzi oraz Camerimage. To dobry pretekst do zastanowienia się nad alternatywnymi językami narracji filmowej. W "Klubie Trójki" wraz z Barbarą Konarską oraz Rafałem Geremkiem przyjrzeliśmy się szczególnie animacji i technice VR (Virtual Reality) oraz wykorzystywaniu ich w kinie dokumentalnym o tematyce historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jesteśmy? Pytania o człowieczeństwo w kinie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 16:06
Akcja filmu "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" rozgrywa się w przyszłości, ale to nie na niej skupiają się twórcy. – Nie bawimy się tutaj w wizjonerów. Lubimy dawać nawias historiom, które wymyślamy. Nie lubimy ich umiejscawiać w czasie rzeczywistym, żeby móc manewrować alegoriami, które można ubrać w wyraźniejsze szaty – opowiada Michał Krzywicki, reżyser. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka w filmie, czyli ekranizacje rządzą!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 11:40
Kiedyś "Lalka", "Lśnienie", "Czas apokalipsy" czy "Wesele", dzisiaj "Władca pierścieni", "Wiedźmin", "Gra o tron", czy powszechnie oczekiwana "Diuna" - ekranizacje książek właściwie zawsze cieszyły się popularnością, choć oczywiście z poziomem bywało różnie. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat znowu można zaobserwować bardzo duży wzrost zainteresowania takimi produkcjami – zarówno kinowymi, jak i serialami. Czym to jest spowodowane i jaki jest klucz do udanej ekranizacji?
rozwiń zwiń