Archeologiczna sensacja w Ujeździe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Archeologiczna sensacja w Ujeździe
Dr Kaczanowicz w swoich badaniach koncentruje się na okresie, gdy w Egipcie rządy sprawowali Nubijczycy - tzw. czarni faraonowieFoto: shutterstock.com/Microgen

Ostatniego dnia prac archeologicznych w Ujeździe na Opolszczyźnie przed wejściem do kościoła św. Andrzeja odkryto fragmenty murów. W ustaleniu dokładnej daty ich powstania pomogą najnowsze technologie, jednak już dzisiaj wszystko wskazuje na to, że te budowle są starsze, niż się wcześniej wydawało.

Prace wykopaliskowe trwały przez trzy lata, ale tego odkrycia dokonano dosłownie w ostatniej chwili. – Kościół obecny pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. A tutaj mamy coś więcej: zakładamy, że te odkryte założenia architektoniczne to X-XI wiek – szacuje Dariusz Ciapa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu.


wykrywacz metalu, poszukiwacz 1200 free.jpg
Z wykrywaczem, w poszukiwaniu dobrego poniedziałku

Posłuchaj

3:39
Odkryto fundamenty wczesnośredniowiecznego kościoła w Ujeździe (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Najpierw udało nam się w wykopie odkryć fragmenty fundamentów, trochę pochówków, trochę monet, które pomogą nam wydatować, no i oczywiście to założenie architektoniczne, które okazuje się dużo starsze niż obecny kościół. Widać to po budowie, po zaprawie, po ceramice, która pojawia się zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej – opisuje znalezisko dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. – Udało nam się trafić na róg tego budynku: przypuszczamy, że może on mieć ok. 12 metrów długości i 4 szerokości. Głębokość zalegania muru to ok. 1,2 m. Czyli mamy kawał muru – oblicza.

Prace będą prowadzone dalej, aby w całości odkryć ten fragment muru oraz sprawdzić, jak głęboko i daleko sięga.

Z kolei przypuszczenia dotyczące daty (wczesne średniowiecze) potwierdzą (bądź im zaprzeczą) badania zaprawy. Zajmie się tym ośrodek badawczy Politechniki Wrocławskiej, który posiada odpowiednie bazy danych. – Będą też sprawdzać, z czego ta zaprawa jest złożona. Może się okazać, że rzeczywiście budowano z jajek – zastanawia się dr Przysiężna-Pizarska.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Pospiszyl (Polskie Radio Opole)
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 13.39

pr


Polecane