Od pomysłu do patentu. Jak chronić swoje wynalazki? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:28
– Do Urzędu Patentowego trafia co roku ponad 4,5 tysiąca wynalazków, zgłoszenia otrzymujemy codziennie  – mówi Adam Taukert z Urzędu Patentowego. Jakich dziedzin się wywodzą? – Inżynieria lądowa, chemia związków organicznych, pomiary, transport, maszyny specjalistyczne, inżynieria chemiczna tworzywa, metalurgia, obróbka termiczna to są kategorie, w których wciąż można coś wynaleźć – przekonuje rozmówca Mateusza Drozda. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz/Shutterstock

Kazimierz Prószyński pap 1200 aparat.jpg
Bożek, Prószyński i inni. Polscy wynalazcy, którzy zmieniali świat

Co powinniśmy zrobić, jeśli sami opracowaliśmy wynalazek? Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do rzecznika patentowego. – To niezależny specjalista, który pomoże nam opisać zgłoszenie i przeprowadzi całą procedurę. Doradzi także, w jaki sposób dane rozwiązanie można chronić – wyjaśnia w Europejskim Dniu Wynalazcy Adam Taukert. 

Posłuchaj
06:36 PR3 2021_11_09-13-28-37 wynalazki.mp3 Od wynalazku do patentu. Jak zadbać o ochronę dla swojego pomysłu? (Trójka do trzeciej)

 

Jakie warunki należy spełnić, aby wynalazek mógł zostać opatentowany? – Musi spełniać trzy kryteria: nowości, możliwości przemysłowego zastosowana i reprezentować poziom wynalazczy. Kryterium nowości badane jest przez eksperta Urzędu Patentowego, który w bazach światowych sprawdza, czy jest to rozwiązanie nowe czy nie – wyjaśnia  Adam Taukert. Z powodu tego właśnie kryterium odpada około 40 procent zgłoszeń. 

Blisko połowa zgłoszeń do Urzędu Patentowego pochodzi z sektora gospodarczego, jedna trzecia proponowana jest przez środowiska akademickie. 15 procent pochodzi od osób fizycznych. 


laser medycyna 1200.jpg
Wynalazek, który zrewolucjonizował medycynę. 58 lat temu w Polsce uruchomiono pierwszy laser

Jeżeli nasz wynalazek przeszedł pomyślnie wszystkie etapu rejestracji, otrzymujemy patent. – Można na niego udzielać licencji, można go także sprzedać. To jest główny cel, dla którego wynalazki zgłaszane są do Urzędu Patentowego, aby uzyskać prawo ochronne, czyli monopol na przemysłowe wykorzystanie w gospodarce – podkreśla Adam Taukert.

Jak przyznaje gość "Trójki do trzeciej" są wynalazcy, którzy na swoim koncie mają kilkanaście opatentowanych rozwiązań. Nie sposób jednak powiedzieć czy zarabiają na nich, bo nikt nie prowadzi takich statystyk. 

Jak opatentować wynalazek? Procedura patentowania w Polsce i na świecie. Ile kosztuje patent? #98/Znaki Towarowe Blog

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Adam Taukert (przedstawiciel Urzędu Patentowego)
Data emisji: 9.11.2021
Godzina emisji: 13.28

gs

Czytaj także

Julian Ochorowicz – Prus opisał go w "Lalce" jako Juliana Ochockiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 10:45
Julian Ochorowicz był twórcą parapsychologii, okultystą, wynalazcą, fotografem i przyjacielem ze szkolnej ławki Bolesława Prusa. Co jeszcze leżało w kręgu jego zainteresowań? Jakie wydarzenia przyniosły mu złą sławę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzoszkielet – bioniczny wynalazek podnosi na nogi osoby po urazach kręgosłupa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:25
Jeszcze niedawno wykorzystywany w wojsku, znalazł swoje zastosowanie w medycynie. Egzoszkielet, bo o nim mowa, to sztywna metalowa rama oraz napędzany na baterie system sterowanych komputerowo siłowników, które zdejmują obciążenie z ciała pacjenta. Urządzenie umożliwia reedukację chodu osobom ze schorzeniami neurologicznymi lub urazami.
rozwiń zwiń