"Tydzień z robotem" w warszawskich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 13:30
W pięciu warszawskich liceach trwa "Tydzień z robotem". Akcja ma na celu rozpowszechnienie wśród uczniów szkół średnich wiedzy w zakresie robotyki i zachęcenia ich do podjęcia edukacji w tym kierunku.
Robotyzacja to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu.
Robotyzacja to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu. Foto: Shutterstock

– Celem akcji jest, by w każdej szkole uczniowie zapoznali się z robotami i mieli możliwość nimi sterować. Tutaj mamy taki sam model, jaki występuje w produkcji. To maszyna ściśle współpracująca z człowiekiem – powiedziała Justyna Banaszczak z fundacji "Ziemia i my".

Posłuchaj
04:11 PR3_MPLS 2021_11_18-13-21-02.mp3 "Tydzień z robotem" w warszawskich szkołach

 

Zastosowanie

– Roboty nadają się do ciężkiej, rutynowej i powtarzalnej pracy. Są idealne, żeby zastąpić człowieka i odciążyć go przy wykonywaniu zadań trudnych i monotonnych – podkreślił Dawid Ciszewski z firmy produkującej roboty przemysłowe.

Roboty przemysłowe to także ekologia

– Współpracujemy z firmami, które wprowadzają projekt czystszej produkcji. Dzięki zastosowaniu robota pokazujemy, że mimo iż generuje on zużycie energii, to nie ono tak duże, jak w przypadku innych urządzeń i maszyn. Pokazujemy, że w ten sposób można oszczędzać oraz generować mniej dwutlenku węgla – dodała Justyna Banaszczak

Zainteresowanie branżą

– Uczniowie mają możliwość pobawienia się robotem, co na pewno rozwija ich kreatywności oraz zainteresowania w tym kierunku. Robotyzacja w dzisiejszych czasach jest przyszłością – zaznaczył Michał Polak, wicedyrektor jednego z warszawskich zespołów szkół.

– Pewnie trzeba mieć specjalne certyfikaty, ale praca wydaje się bardzo przyjemna. Od razu widać też jej efekty. Myślę, że ustawienie robota i programowanie go tak, by wykonywał zadaną pracę, jest bardzo satysfakcjonujące – powiedział jeden z uczniów. 

Trendy 

– Przemysł dąży do momentu, w którym odciąży pracownika od wysiłku fizycznego. Chcemy skupić się na tym, żeby człowiek pełnił rolę kontrolną. W tę stronę zmierzamy. Dlatego też tutaj jesteśmy. Chcemy podnosić świadomość młodych ludzi i przekonać ich, że roboty przemysłowe to przyszłość automatyzacji, która będzie brała czynny udział w codziennych zadaniach – wyjaśnił Adam Mroziński z firmy produkującej roboty przemysłowe.

Easy Robots - Produkcja polskich robotów przemysłowych / Easy Robots

Rynek pracy

– Obecnie, jeśli chodzi o programistów, rynek jest bardzo szeroki. Może być to praca integratorska, czyli związana z uruchomieniem robota lub utrzymaniem ruchu w istniejących fabrykach. Myślę, że w tej branży może się odnaleźć wiele osób – dodał Dawid Ciszewski. 

– To prężnie rozwijająca się dziedzina przemysłu. Cały czas poszukiwani są programiści robotów. Ten rynek nie jest nasycony. Myślę, że jeżeli ktokolwiek z młodych ludzi zdecydowałby się, by pójść w tę stronę, w przyszłości będzie miał sporo ofert pracy do wyboru – usłyszeliśmy. 

Jak zaznacza autor materiału, Polska cały czas znajduje się w ogonie państw zrobotyzowanych. Na 10 tysięcy pracowników przypada 46 robotów. Średnia światowa to 113 maszyn. Co ważne, nasz kraj wyprzedza jednak inne pod względem dynamiki rozwoju sektora. W 2019 roku, mimo światowego spadku zainteresowania, w Polsce odnotowano zakup ponad 2,5 tysiąca robotów przemysłowych.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 18.11.2021
Godzina emisji: 13.21

zch

Czytaj także

Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 08:27
W zeszłym roku Wrocław został pierwszym polskim miastem, gdzie za produkty i usługi zapłacimy z wykorzystaniem tęczówki oka, a w moskiewskim metrze od niedawna można zapłacić za bilet za pomocą… twarzy. Czy rozwijające się technologie płatności bezgotówkowych, z których tak chętnie korzystają Polacy, doprowadzą to tego, że monety i banknoty znikną z naszych portfeli na dobre? A może i same portfele przestaną kiedyś być nam potrzebne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozczarowanie technologią pod lupą wiedeńskiego uniwersytetu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 13:30
Specjalna grupa naukowców zajmie się rozczarowaniami nowoczesną technologią. W tym celu, na Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych w Wiedniu, powołano już specjalną jednostkę. Naukowcy wezmą pod lupę nieudane wynalazki oraz wpływ technologii na nasze samopoczucie. 
rozwiń zwiń