Niezwykła kolekcja amonitów z Łukowa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 14:30
Amonity z Łukowa są w centrum uwagi polskich naukowców. Kolekcję dobrze zachowanych skamielin żyjących 160 mln lat temu chce wykupić od prywatnego kolekcjonera, Janusza Stanowskiego, Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Są tam dobrze zachowane całe szkielety, skorupy, ślimaki, małże i koralowce.
Czy amonity z Łukowa trafią do Polskiej Akademii Nauk?
Czy amonity z Łukowa trafią do Polskiej Akademii Nauk? Foto: Shutterstock.com/lcrms

– Gdy miałem 6-7 lat, zbierałem rośliny do zielnika, wtedy nazywało się to herbarium. Później zacząłem kolekcjonować owady, czyli motyle, chrząszcze, a nawet pająki, a następnie zainteresowałem się okazami geologicznymi, głównie paleontologicznymi – wspomina Janusz Stanowski.

– Popularnie mówiąc, amonity to grupa wymarłych głowonogów. A głowonogi to dziś na przykład mątwy, kałamarnice, ośmiornice. Podstawową różnicą między tymi, które wymieniłem, a amonitami jest fakt, że ciało amonitów było zamknięte w spiralnie skręconej muszli. Gdy one żyły, ziemia wyglądała inaczej. W jurze i kredzie duże obszary naszego kraju pokrywały płytkie morza z amonitami właśnie – tłumaczy prof. Marcin Machalski z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Walory Łukowa

– W okolicach Łukowa znajduje się kilka ciemnych płatów z konkrecjami, czyli twardymi, wapiennymi bułami, w których właśnie są amonity – dodaje profesor. – Te buły preparowało się przy pomocy dłuta i młotka, najlepiej na worku z piaskiem, żeby nie uszkodzić skamieniałości, które mogły być w środku – opowiada kolekcjoner.

– Łuków ma jeden olbrzymi walor: tutaj zachowały się muszle niezmienione. Przez 160 milionów lat przetrwała ich struktura, piękna barwa. Takie okazy są poszukiwane i przez kolekcjonerów, i paleontologów – wyjaśnia Marcin Machalski.

Promocja polskiej nauki

– Chciałem, żeby kolekcja przeszła w dobre ręce. Nie było mnie jednak stać, aby przekazać ją za darmo, bo włożyłem w to dużo pracy, zdrowia i pieniędzy – mówi Janusz Stanowski.


Posłuchaj
03:23 TROJKA Trojka do trzeciej Amonity z Lukowa 2022_01_12-14-15-59.mp3 "Fantastyczne okazy". Amonity z Łukowa (Trójka do trzeciej)

 

– Ten zbiór jest nie tylko unikatowy, ale daje duże możliwości, aby polska nauka i polscy naukowcy zapisali się na kartach światowej historii. Została uruchomiona zbiórka funduszy, która jest szansą, żeby zaangażować społeczeństwo w tworzenie nauki. U nas bardzo często pomija się tę drogę, na świecie jest to już bardziej ugruntowane – podkreśla dr Monika Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. 

Zrzutka na bezcenną kolekcję amonitów / Crazy Nauka

– Celem jest to, aby kolekcja trafiła do naszej placówki jako placówki naukowej. Chcemy ją prezentować i zachować dla przyszłych pokoleń. Fantastyczne, piękne skamieniałości chcielibyśmy umieścić w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk – podsumowuje prof. Marcin Machalski.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 14.15

mk

Czytaj także

Biżuteria sprzed 2500 lat znaleziona pod Gorzowem. Do kogo mogła należeć?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:30
Minęło kilka miesięcy, od kiedy w Bogdańcu pod Gorzowem odnaleziono skarb sprzed 2,5 tysiąca lat. W skład znaleziska wchodzą cenne przedmioty z brązu, które stanowiły biżuterię ludzką oraz zwierzęcą. Archeolodzy przedstawili pierwsze wyniki badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologiczna sensacja w Ujeździe

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:40
Ostatniego dnia prac archeologicznych w Ujeździe na Opolszczyźnie przed wejściem do kościoła św. Andrzeja odkryto fragmenty murów. W ustaleniu dokładnej daty ich powstania pomogą najnowsze technologie, jednak już dzisiaj wszystko wskazuje na to, że te budowle są starsze, niż się wcześniej wydawało.
rozwiń zwiń