Jeśli nie siłownia, to co?!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 08:00
Z powodu pandemii koronawirusa siłownie i baseny w całej Polsce zostały zamknięte. Właścicielom w oczy zajrzało bankructwo, a użytkownicy, których w ostatnich latach lawinowo przybywało, nie mają gdzie ćwiczyć. I jedni, i drudzy zastanawiają się, jak sobie poradzić w nowej sytuacji.
Siłownia
SiłowniaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Niektóre z zamkniętych placówek próbują obchodzić przepisy, np. zamieniając się w ośrodki kultu. Jednak zdecydowana większość siłowni jest nieczynna. I jak obliczają specjaliści, ok. trzech milionów Polaków ma problem: gdzie i jak ćwiczyć?


Posłuchaj
02:50 2020_10_19 07_44_39_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Zamknięte siłownie i baseny. Gdzie i jak ćwiczyć? (Pora na Trójkę)

– To jest trudna sytuacja dla klienta. Wydawałoby się, że można wszędzie ćwiczyć, jednak kluby fitness są na tyle specjalistycznymi placówkami, że mają zupełnie inny zestaw sprzętów – mówi Paweł Ciszek, prezes zarządu Just Gym Polska.

"Popularny plenerowy zestaw" do ćwiczeń jest właściwie taki sam dla wszystkich: rower, bieganie, może skakanka. – Na razie jeszcze otwarte są siłownie plenerowe, więc oczywiście można je wykorzystać – wskazuje Wioletta Krupińska, instruktorka zajęć grupowych i trenerka personalna. 

W domu nie powinno być problemów, by poćwiczyć pompki, przysiady, brzuszki, ewentualnie podciągnięcia na drążku (jeśli ktoś ma takowy zainstalowany). Jednak okazuje się, że problemem jest coś innego: – W tym momencie należy skoncentrować się nie na dźwiganiu ciężarów, a na dbaniu o zdrowie psychiczne. Ono jest najważniejsze – tłumaczy Wioletta Krupińska.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Wroński 
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 7.44

pr

Czytaj także

"Wierzymy, że się da". Organizatorzy apelują o odmrożenie imprez biegowych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 17:27
Od 4 maja znów możemy korzystać z boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, a od 19 czerwca dozwolone jest rozgrywanie meczy piłkarskich z niewielką liczbą kibiców. Organizatorzy imprez biegowych i zawodnicy nadal czekają na swój powrót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegać też trzeba umieć. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:35
Może wydawać się, że skoro już podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu regularnych treningów biegowych, wystarczy wyjść z domu i biec przed siebie jak najprędzej i jak najdłużej. Nie jest to jednak takie proste – oprócz odpowiedniego obuwia potrzebujemy wiedzy o tym, jak się poruszać, by uniknąć urazu, a następnie kontuzji. Wskazówek w tej kwestii udzielił nam fizjoterapeuta dr Remigiusz Rzepka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie trzech krzeseł. Zgubne skutki długotrwałego siedzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:00
Jak pokazują najnowsze badania, siedzenie może być równie groźne, co palenie papierosów.
rozwiń zwiń