Z wykrywaczem, w poszukiwaniu dobrego poniedziałku

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 08:00
Czy i gdzie można znaleźć dobry początek tygodnia? Małgorzata Łukowska i Łukasz Ciechański postanowili poszukać dobrego poniedziałku w trójkowym ogródku. Aby zwiększyć swoje szanse, zaprosili do pomocy prawdziwego poszukiwacza wyposażonego w odpowiedni sprzęt.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Angyalosi Beata/Shutterstock

Sprawa wydaje się prosta: typujemy teren, bierzemy wykrywacz metali i ruszamy na poszukiwania fascynujących skarbów. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, gdyż podlega prawnym ograniczeniom. 


Posłuchaj
03:05 2020_10_26 07_16_14._PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Poszukiwacz skarbów w trójkowym ogródku cz.1 (Pora na Trójkę)

– Wykrywacz każdy może kupić, jednak nie każdy może z nim chodzić i go używać. Do tego potrzebne jest zezwolenie właściciela gruntu oraz konserwatora zabytków – tłumaczy Mariusz Chodowiec, pasjonat zajmujący się poszukiwaniem skarbów. Za nie przestrzeganie prawa w tym zakresie grozi nawet do 8 lat więzienia! 


Posłuchaj
01:57 2020_10_26 07_22_46_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Poszukiwacz skarbów w trójkowym ogródku cz.2 (Pora na Trójkę)

Wykrywacz metali wygląda jak kij z uchwytem na jednym końcu i kółkiem na drugim. W tym kółku znajduje się cewka, dzięki której można wykryć znajdujące się pod powierzchnią ziemi przedmioty metalowe. Najtańsze wykrywacze kosztują już ok. 600 zł. Cena tych bardziej skomplikowanych, silniejszych i lepiej wyposażonych może sięgać kilku tysięcy. 

– Najczęściej znajduje się monety polskie lub rosyjskie. Te drugie z czasów zaborów – opowiada Mariusz Chodowiec. I potwierdza, że sporo znalezisk, całkowicie współczesnych, można trafić w sezonie na nadmorskich plażach. – Ale tam są ograniczenia godzinowe: to dozwolone od godz. 19 wieczorem do 7 rano – ostrzega.

Poszukiwacze skarbów w Zabłociu Kozłowskim/YouTube MAZURSKIE TAJEMNICE

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Gość: Mariusz Chodowiec (pasjonat, poszukiwacz skarbów)
Data emisji: 26.10.2020
Godziny emisji: 7.16, 7.22

pr

Czytaj także

Elbląg. Najstarsze okulary, dawna winda i port Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 05:00
– Wszyscy odwiedzający Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu są pod wrażeniem liczby artefaktów pozyskanych podczas wykopalisk – mówił w Polskim Radiu Lech Trawicki, dyrektor elbląskiego muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lascaux. Prehistoryczna galeria sztuki, którą otworzył pies

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 05:42
Przez grotę w Lascaux przewinęło się wiele pokoleń artystów, zanim została zapomniana na 17 tysięcy lat. 12 września 1940 roku została odkryta przez grupę akwitańskiej młodzieży. Być może malowidła wciąż znajdowałyby się pod ziemią, gdyby nie pewien francuski piesek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renowacja: nowe życie starych mebli

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 08:00
Od blisko 10 lat coraz popularniejsza jest moda na stare meble. Czy ich odnawianie, przerabianie, dawanie im drugiego życia to dobry pomysł? Co się kryje w PRL-owskim fotelu lub przedwojennej babcinej szafie, że stały się obiektami pożądania?
rozwiń zwiń