Specjalną lampą w depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:30
W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

shutterstock witamina d3 1200.jpg
Witamina D3. Wystarczy wylegiwać się na słonku czy trzeba łykać tabletki?

Lampy imitujące słoneczne światło są już standardem w niektórych krajach: – Japończycy obliczyli, że jeżeli przez siedem kolejnych dni jest poniżej godziny światła słonecznego, to wzrasta liczba samobójstw. Postanowili więc instalować lampy do fototerapii w wagonach metra i kolejce – mówi prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 


Posłuchaj
02:43 2020_11_23 07_18_26_PR3_Pora_na_trojke.mp3 Jesienno-zimowa depresja? Idź do solatorium! (Pora na Trójkę)

plaża rodzina lato wakacje opalanie się 1200.jpg
Gdzie opalimy się mocniej? Pytamy naukowców!

– Światło emitowane przez lampę ma taki sam zakres co światło emitowane przez słońce. Jednocześnie jest jednak pozbawione ultrafioletów i podczerwieni, które są szkodliwe dla naszej skóry – tłumaczy Mateusz Krupiński z Kliniki Miracki. – To światło, oddziałując na skórę, dostarcza bardzo dużo energii najgłębszym częściom naszych komórek, czyli mitochondriom komórkowym. A to z kolei powoduje polepszenie ogólnych parametrów – dodaje.

– Taka fototerapia wpływa na mnie tak, jak wpływa lato, kiedy większość ludzi jest szczęśliwych i zadowolonych. Ja po godzinnej sesji czuję, że mam więcej energii. I uważam, że takie lampy powinny być montowane wszędzie, np. w szkołach, urzędach, może i sklepach – mówi jedna z pań po takim naświetlaniu.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 7.18

pr


Czytaj także

Gdzie znika męski testosteron?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 16:45
Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem. Tymczasem jego poziom u mężczyzn dramatycznie spada. Jakie są tego przyczyny i jakie mogą być tego skutki? Czy tak "niemęskie" warzywa jak brokuły, kalafior i kapusta mogą pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygrać z rakiem. Dlaczego wciąż bagatelizujemy badania? - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:34
Rak piersi nie boli, rak szyjki macicy też nie. Jak się przed nimi bronić? Jedynym sposobem są regularne badania, które mogą uratować życie. 
rozwiń zwiń