Domowa zieleń sposobem na pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 07:30
Czas pandemiczny i związane z nim ograniczenia w przemieszczaniu, a co za tym idzie dłuższe przebywanie w domu, spowodowało, że ludzie zaczęli odkrywać nowe pasje. Jednym z popularniejszych hobby stała się obecnie hodowla roślin doniczkowych. Dla niektórych okazało się to prawdziwym wyzwaniem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Shannon West

Pixabay dom rośliny 1200.jpg
Skogluft, czyli recepta na zdrowie w mieście

Pani Aleksandra w swoim niewielkim mieszkanku stworzyła prawdziwą dżunglę: na powierzchni 20 m2 ma ponad 30 całkiem sporych roślin. Z kolei pan Bartosz stworzył aplikację umożliwiającą... adopcję domowych roślinek.


Posłuchaj
04:21 2020_12_02 06_49_11_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Domowa dżungla (Pora na Trójkę)

- Rośliny wnoszą w nasze życie dużo kolorów. Ale cenne jest także to, że możemy obserwować, jak różne procesy w świecie przyrody potrzebują czasu. Nie mam faz rozmawiania z roślinami, nie nadaję im też imion. Ale nie ma nic piękniejszego niż to, jak pewnego dnia wracasz do domu, a twój kwiat właśnie kwitnie - mówi pani Aleksandra.

6 roślin, które musisz mieć w mieszkaniu!/YouTube Make Your Life Greener


Z kolei pan Bartosz zaczął mieć kłopoty z nadmiarem roślin w domu: - Mam ich ponad setkę. Ciągle rosną i chciałem podarować komuś część z nich: rozdawałem moim znajomym, ale oni już też nie mają miejsca - opowiada. Dlatego stworzył specjalną aplikację, dzięki której można adoptować roślinkę lub wymienić ją na inną. Działa jak tablica ogłoszeń i jest bardzo prosta w obsłudze. 

Okazuje się jednak, że hodowanie roślin w domu może mieć też inny aspekt. - Tu się nałożyły dwa czynniki: sytuacja pandemiczna i sytuacja polityczna. Większość ma poczucie, że nie ma wpływu na to, co się wokół nas dzieje - mówi psycholog Beata Skowrońska. - W tym kontekście zajmowanie się roślinami może dawać nam poczucie kontroli i poczucie tego, że nad czymś panujemy - tłumaczy.

5 roślin do sypialni. Rośliny oczyszczające powietrze i produkujące tlen w nocy/YouTube Make Your Life Greener

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 02.12.2020
Godzina emisji: 6.49, 7.18

pr

Czytaj także

O wyższości łąk kwietnych w miastach nad trawnikami

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 22:00
Fundacja "Łąka" od momentu powstania walczy o bioróżnorodność, apelując i namawiając Polaków do zamiany trawników, które są kosztowne i pracochłonne w utrzymaniu na łąki kwietne. W ten sposób chcą też przywracać zagrożone gatunki, tworząc dla nich odpowiednie środowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 09:00
Zbieranie grzybów ma w Polsce rzeszę fanów. Ostatnie deszczowe dni spowodowały pierwszy ich wysyp w lasach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienne przetwory… z pomysłem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 13:00
Już sam fakt, że skończyło się lato, działa nie najlepiej na wielu z nas. Jest jednak sposób, by zachować trochę letniego ciepła i słońca na jesienne wieczory. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalną lampą w depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:30
W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?
rozwiń zwiń