Warszawska palma ma już 18 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 08:00
Słynna palma stojąca na rondzie de Gaulle'a w centrum Warszawy jest już pełnoletnia. Jako dzieło sztuki miała stać kilkanaście miesięcy, ale przetrwała już 18 lat, stając się kolejnym symbolem stolicy Polski.
Palma na rondzie de Gaullea w Warszawie
Palma na rondzie de Gaulle'a w WarszawieFoto: svic/shutterstock

shutterstock warszawa powiśle centrum nauki kopernik CNK 1200.jpg
10 lat Centrum Nauki Kopernik

Rzeźba powstała jako prowokacja, bo przecież gdzie w Warszawie pełnej topoli i kasztanowców - palma? Taki właśnie był zamysł: artystka Joanna Rajkowska chciała zrobić coś absurdalnego. W myśl powiedzenia, że komuś "odbiła palma".


Posłuchaj
02:44 2020_12_04 07_22_30_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Warszawska palma jest pełnoletnia (Pora na Trójkę)

Miała stać przez rok, ale została i dziś jest już obiektem muzealnym. – Ma swój specjalny status: znajduje się jako depozyt w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówi Sebastian Cichocki, kurator muzeum. – Wspinano się na nią, wieszano różne banery, była symbolem alternatywnych ruchów społecznych, trafiała do materiałów reklamowych, grała w filmach – wylicza "przeżycia" palmy.

Dzisiaj większość mieszkańców Warszawy przyznaje, że nie wyobraża sobie stolicy bez tego oryginalnego drzewa. – Teraz młodzi umawiają się "pod palmą" – mówi jedna z mieszkanek. – Wprowadza trochę urozmaicenia w szary krajobraz. Szczególnie teraz, w czasie pandemii – dodaje druga.

Film dokumentalny "Pod palmą"/YouTube Wajda School and Studio

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski
Data emisji: 04.12.2020
Godzina emisji: 7.22

pr

Czytaj także

Pamiątka z Polski – co przywożą z naszego kraju turyści?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 07:47
Z wakacji w Egipcie Polacy przywożą miniaturowe piramidy, z Francji – wino. A co zagraniczni turyści zabierają ze sobą z Polski? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie nowej-starej Rotundy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 19:00
Charakterystyczny okrągły budynek przypominający koronę stojący u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich od lat 50. XX w nierozerwalnie kojarzony jest z Warszawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: raport z placu budowy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 22:30
Historia powstawania siedziby MSN w Warszawie liczy sobie już 15 lat i naznaczona jest wieloma perturbacjami. Na szczęście trwają już prace na placu budowy na Placu Defilad, a otwarcie siedziby Muzeum planowane jest na grudzień 2022 r.
rozwiń zwiń