"Deszcze niespokojne" z archiwalnej szafy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 08:00
Zakamarki magazynów i szaf w archiwach skrywają wiele tajemnic. Jakiś czas temu natrafiono tam na oryginalne taśmy z nagraniami muzyki do słynnego serialu "Czterej pancerni i pies". Teraz zostały cyfrowo odnowione i wydane na płycie "Muzyka z małego i wielkiego ekranu"!

Kłótnie o to, kto będzie należał do podwórkowej załogi Rudego 102, kto w niej będzie Jankiem, a kto Gustlikiem należały do codziennych problemów polskich chłopców końca lat 60. i początku lat 70. Podobne spory toczyły dziewczynki: w tym wypadku chodziło o wybór między Marusią a Lidką. To właśnie do tego odnosiły się słowa "Za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał..." ze słynnej "Autobiografii" zespołu Perfect. Ale za to wszyscy zgodnie śpiewali: "My czterej pancerni, powrócimy wierni: Rudy i nasz pies!"


Posłuchaj
02:34 2020_12_07 07_25_46_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Odnaleziono oryginalne taśmy z muzyką do serialu "Czterej pancerni i pies" (Pora na Trójkę)

– Wiedzieliśmy, że mamy kilkaset taśm z muzyką i efektami dźwiękowymi, ale nie do końca wiedzieliśmy, co na nich jest – przyznaje Robert Banasiak, szef wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych. To, co znaleziono, przeszło jednak jego najśmielsze oczekiwania. – To naprawdę niezwykle przeżycie, móc posłuchać oryginalnych nagrań z głosem dyrygenta lub kilku wersji tego samego utworu – przyznaje.

Piosenka radiotelegrafistki (original video & sound)/YouTube Иван Бунин 


Muzykę do "Czterech pancernych..." znaleziono w całości. To szczęście, bo nie w każdym przypadku tak było: – W pudełku z muzyką Wojciecha Kilara było nagranie... meczu hokejowego z lat 60.! – mówi Michał Wilczyński z GAD Records specjalizującego się w archiwalnych nagraniach, który brał udział w poszukiwaniach i renowacji nagrań.

Edmund Fetting – Ballada o pancernych (CD "Czterej pancerni i pies (OST)")/YouTube GAD Records


Wszystkie kompozycje instrumentalne oraz dwie ballady, w tym słynna piosenka telegrafistki, zostały wydane na płycie CD. W przyszłym roku ukaże się także edycja na płycie winylowej.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski 
Data emisji: 07.12.2020
Godzina emisji: 7.25

pr

Czytaj także

Muzyka prosto z ekranu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:00
– To wydanie "ABC popkultury" dla tych, którym piosenki raz splecione z obrazem, łączą się z nim nierozerwalnie – mówi Katarzyna Borowiecka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unorthodox". Ucieczka z "ortodoksyjnego" Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 11:35
– "Unorthodox" dosłownie przykuł mnie na cztery godziny do fotela, jak żaden inny serial w ostatnich miesiącach – mówi Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kraina Lovecrafta", czyli koszmary Samotnika z Providence na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 13:00
Wychodząc od premiery serialu "Kraina Lovecrafta", rozmawiamy trochę o Lovecrafcie, a więcej o ekranowych potworach wszelkiej maści i co one mówią o czasach, w których powstawały.
rozwiń zwiń