Stanisław Lem: człowiek, który patrzył w przyszłość ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 06:30
Był wybitnym pisarzem, który niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę. Kiedy w połowie XX w. naukowcy szukali zastosowania dla komputerów zajmujących cały pokój, on myślał nad zagrożeniami, jakie niesie internet, smartfony czy wirtualna rzeczywistość. Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema.
Stanisław Lem podczas Kongresu Lemologicznego w 2005 roku
Stanisław Lem podczas Kongresu Lemologicznego w 2005 rokuFoto: Tomasz RYTYCH/East News

shutterstock_sms-1200.jpg
Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Stanisław Lem zawsze był na bieżąco z najnowszymi tendencjami w nauce czy technologii i bardzo starannie je analizował. Dlatego też w swojej twórczości science fiction bardzo duży nacisk kładł na element "science": pod tym względem jego twórczość była bardzo przemyślana.


Posłuchaj
02:25 2020_12_09 06_16_27_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema (Pora na Trójkę)

– Muszę oczywiście dbać o to, aby poziom racjonalności tych wszystkich koncepcji był możliwie jak najwyższy. Inaczej robi się z tego jakieś bagno pełne nonsensu – tak w roku 1975 na antenie Polskiego Radia mówił Stanisław Lem. 

– W centrum swojej twórczości stawiał nie, jak się myśli, technologię, cyfryzację czy innowacje, ale człowieka. I to patrzenie przez pryzmat człowieka, z niezwykle trafnymi analizami i przewidywaniami, stanowi największą wartość – mówi Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Solaris (2002) - Official Movie Trailer/YouTube soundfan

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 6.16

pr


Czytaj także

Wojciech Kuczok: byłem dzieckiem, które dorosło przez bunt

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 09:00
– Kiedy mam dosyć świata, wtedy wchodzę pod ziemię. Stamtąd przynoszę spokój i wręcz aseptyczny brud – mówi kolejny gość audycji "Myślidziecka 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 14:00
– Kosmos nie jest dla mnie ciekawy, bo nie ma tam ludzi, jest pusty. Planeta Ziemia mi wystarczy – przyznaje Norman Davies. Przypominamy rozmowę, jaką z polsko-brytyjskim historykiem przeprowadziła Katarzyna Stoparczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator powraca z "Gorzko, gorzko". "To książka nie tylko dla kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 13:37
Właśnie ukazała się książka "Gorzko, gorzko", czyli powieść Joanny Bator, laureatki Nagrody Nike, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek. - To historia trochę emancypacyjna, losy kobiet, które bardzo chcą się wyzwolić ze swojej trudnej historii i odnaleźć szczęście, ale to nie jest łatwe - mówiła pisarka. 
rozwiń zwiń