Świąteczne iluminacje ulic świecą oszczędniej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 07:00
Co roku centralne punkty i główne ulice polskich miast i miasteczek rozświetlają tysiące światełek. W tym roku jednak iluminacje miały być skromniejsze z powodu pandemii, a dokładniej – spowodowanych przez nią mniejszych wpływów do kas samorządowych.
Świąteczna iluminacja na Placu Zamkowym w Warszawie
Świąteczna iluminacja na Placu Zamkowym w WarszawieFoto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock

shutterstock wigilia .jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia

Różne samorządy w różny sposób podchodzą do kwestii świątecznych iluminacji. Jednak wspólnym mianownikiem jest hasło "oszczędność". Z drugiej strony wszyscy starają się, aby mimo mniejszych nakładów efekt był jak co roku – zachwycający.


Posłuchaj
03:09 2020_12_09 06_49_29_Pora_na_Trojke.mp3 Świąteczne iluminacje miast (Pora na Trójkę)

– Tym razem iluminacja obejmuje tylko Trakt Królewski i Plac Zamkowy. Dodatkowo iluminacja jest na Nowodworach i Tarchominie. To nietypowe, ale to realizacja z Budżetu Obywatelskiego – tłumaczy Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Świąteczna iluminacja w Warszawie/YouTube Warszawa


Jednak mimo mniejszego zasięgu Warszawiacy są zadowoleni ze świątecznej iluminacji: – Iluminacja jest zupełnie inna niż w zeszłym roku, aczkolwiek równie piękna – entuzjazmuje się mieszkanka stolicy. – W tym roku jest bardziej świąteczna niż poprzednia – dodaje inna.

Słuchaj Cyfrowego Radia Gwiazdka!

Skoro nie ma pieniędzy na pełną iluminację, aby uzyskać efekt WOW!, trzeba zadziałać nieszablonowo. – Zależy nam na tym, aby urozmaicać ozdoby, aby każdego roku pojawiła się jakaś nowość – zdradza Bartłomiej Kucharczyk, kierownik Referatu Dialogu Społecznego Urzędu Miasta Włocławek.

Kielce. Iluminacja świąteczna (6.12.2020)/YouTube Polskie Radio Kielce


Czy w ramach oszczędności mniejsze miasta kupują używane iluminacje od bogatszych miast, które je co kilka lat wymieniają? Takie podejrzenie pojawiło się w Siedlcach: – Nasze iluminacje kupione są z katalogu, bezpośrednio od producenta – zdecydowanie odpowiada Aneta Krajewska, rzecznik Siedlec. – A są podobne do dekoracji innych miast, ponieważ kupujemy od tego samego producenta – tłumaczy.

Lublin. Iluminacje świąteczne na Rynku/YouTube TV Regionalna pl

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 6.49

pr


Czytaj także

Sztuczna czy prawdziwa? Jak wybrać choinkę?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 14:43
Zbliża się moment, kiedy trzeba podjąć tę trudną dla niektórych decyzję. Prawdziwa i pachnąca czy sztuczna, ale ekologiczna? Jakie drzewko wybrać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wybrać świąteczny prezent dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:30
Prezenty to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. O czym należy pamiętać, aby podarunek trafił w gust dziecka i nie był pustym gestem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka dawania prezentów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 08:00
Chcesz być szczęśliwy? Podaruj komuś prezent! Badania przeprowadzone przez psychologów dowodzą, że dawanie daje znacznie więcej radości niż otrzymywanie podarunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Listy do M. 4": premiera odwołana!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 13:00
Premiera czwartej części popularnej komedii romantycznej "Listy do M." była planowana już w środę 4 listopada. Niestety, z powodu pandemii została przełożona na późniejszy, na razie nieokreślony, termin.
rozwiń zwiń