Stanisław Ulam: zapomniany polski geniusz, który zbudował bombę wodorową

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 06:30
Należał do słynnej lwowskiej szkoły matematycznej, a po wyjeździe do USA w połowie lat 30. pracował m.in. w "projekcie Manhattan" budującym bombę atomową. Był też współtwórcą bomby wodorowej i pionierem wykorzystania komputerów w badaniach teoretycznych. W Polsce mało kto o nim pamięta.
Prof. matematyki Stanisław Ulam podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Prof. matematyki Stanisław Ulam podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Foto: Wikipedia/domena publiczna

Radioteleskop Arecibo 1200 free.jpg
Dramatyczny koniec gigantycznego radioteleskopu w Arecibo

Fizycy i matematycy go znają, jednak w powszechnej świadomości Polaków Stanisław Ulam właściwie nie istnieje. Tymczasem film "Geniusze", który o jego życiu nakręcił niemiecki reżyser Thorsten Klein, podbija zagraniczne festiwale. Ostatnio na 35. Fort Lauderdale Film Festival miał entuzjastyczne przyjęcie.


Posłuchaj
01:45 2020_12_10 06_17_32_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Powstal film o wybitnym polskim matematyku Stanisławie Ulamie (Pora na Trójkę)

– Uznałam, że przypomnienie postaci Stanisława Ulama, który odniósł spektakularny sukces, to doskonały materiał na film. Jest postacią wybitną, niezwykle ważną dla polskiej i światowej nauki – mówi polska producentka filmu Joanna Szymańska.

– Jego losy były bardzo ciekawe i, można powiedzieć, bardzo współczesne. Wyjechał z Polski, był emigrantem i musiał sobie ułożyć życie w kraju, którego nie znał – dodaje.

Główną rolę w "Geniuszach" zagrał Philippe Tłokiński, a film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Adventures of a Mathematician Trailer 2020/YouTube Moviesthesia

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 6.17

pr

Czytaj także

Stanisław Zaremba – twórca Polskiego Towarzystwa Matematycznego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:45
Choć ten krakowski uczony z dużą dozą krytycyzmu podchodził do założeń warszawskiej i lwowskiej szkoły matematycznej, to właśnie jemu przyszło w udziale położenie podwalin pod konsolidację społeczności rodzimych badaczy królowej nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaklęte rewiry" – film o poszukiwaniu godności

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 05:45
45 lat temu, 27 listopada 1975 roku odbyła się premiera filmu Janusza Majewskiego "Zaklęte rewiry". To historia o młodych kelnerach wspinających się po szczeblach kariery w eleganckiej restauracji, a w głębszej warstwie – o łamaniu i wykorzystywaniu młodszych i słabszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatni prom" - film o wielu wymiarach ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 05:40
31 lat temu, 1 grudnia 1989 roku odbyła się premiera filmu "Ostatni prom" w reżyserii Waldemara Krzystka. Jest to jeden z pierwszych filmów o stanie wojennym, będącym wydarzeniem pokoleniowym reżysera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans zainteresowania szachami dzięki serialowi telewizyjnemu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 12:30
W ostatnich tygodniach zaczęła rosnąć popularność szachów w Polsce i na całym świecie. Sprawił to serial "Gambit królowej", którego bohaterką jest młoda genialna szachistka, która próbuje wedrzeć się na sam szczyt. Walczy nie tylko z przeciwnikami przy szachownicy, ale także z tkwiącymi w niej demonami.
rozwiń zwiń