Odwieczny dylemat: choinka naturalna czy sztuczna?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 07:30
"Na pytanie w tytule postawione tak śmiało, choćby z największym bólem odpowiedzieć by należało..." – pisał niegdyś niezapomniany K.I. Gałczyński. I chociaż minęło blisko 100 lat, jego słowa są wciąż aktualne. Podobnie jak problem, który pojawia się w tytule i który jest, wydawałoby się, nierozwiązywalny...
zdjęcie ilustracyjne (shutterstockIana Alter)
zdjęcie ilustracyjne (shutterstock/Iana Alter)Foto: (shutterstock/Iana Alter)

shutterstock wigilia .jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia

Choinka naturalna czy sztuczna? Obie opcje mają swoich zapalonych zwolenników, które uaktywniają się na przełomie listopada i grudnia. I, co ciekawe, obie frakcje argumentują, że są absolutnie i całkowicie proekologiczne. 


Posłuchaj
03:02 2020_12_10 06_50_23_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Jaką choinkę wybrać? (Pora na Trójkę)

Więc sprawdźmy: choinka sztuczna zrobiona z plastiku czy PCV pozwala oszczędzić choinki naturalne i może służyć nawet 100 lat. Teoretycznie, bo przecież może się uszkodzić, zblaknąć, ale przede wszystkim - znudzić. A wyrzucona trwale zaśmieca i zanieczyszcza środowisko. 

Słuchaj Cyfrowego Radia Gwiazdka!

Z kolei choinka naturalna po wyrzuceniu naturalnie się rozkłada, co jest jej dużym plusem. Jednak najpierw musi zostać wycięta, a to już z ekologią ma niewiele wspólnego. 

Czyżby więc problem choinek był nierozwiązywalny? Oto trzecia opcja: – Jeżeli chcemy być naprawdę eco friendly powinniśmy całkowicie zrezygnować z choinek. Prawdziwie ekologiczne podejście to życie minimalistyczne i stawianie wyżej natury i środowiska ponad tradycje i przyzwyczajenia – uważa Magdalena Motrenko, youtuberka, która prowadzi kanał "Wnętrza zewnętrza".

Choinka: naturalna czy sztuczna?/YouTube ZPKWM

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 6.50

pr

Czytaj także

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 12:00
W Polsce ubieranie świątecznego drzewka jest stosunkowo nową tradycją - pojawiło się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Pachnący lasem zwyczaj przywędrował do nas prawdopodobnie z Niemiec lub terenów współczesnej Łotwy i Estonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Petersburski jr: w czasie Wigilii muzyka jest ponad wszystkimi podziałami

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 23:00
- W moim domu rodzinnym muzyka była zawsze i tak jest do tej pory - mówił w PR24 pianista, kompozytor i satyryk, Jerzy Petersburski jr. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne iluminacje ulic świecą oszczędniej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 07:00
Co roku centralne punkty i główne ulice polskich miast i miasteczek rozświetlają tysiące światełek. W tym roku jednak iluminacje miały być skromniejsze z powodu pandemii, a dokładniej – spowodowanych przez nią mniejszych wpływów do kas samorządowych.
rozwiń zwiń