Czy możemy podróżować w czasie?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 06:30
Podróże w czasie to jeden z ulubionych motywów science fiction, chętnie wykorzystywany zarówno w książkach, jak i w filmach czy grach. Jednak czy w świecie realnym podróże w czasie są naprawdę możliwe. Co na ten temat mówi nauka?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Stanisław Lem EN-1200 (2).jpg
Stanisław Lem: człowiek, który patrzył w przyszłość ze zrozumieniem

Czy znacie tzw. paradoks dziadka związany właśnie z podróżami w czasie? Przyjmijmy, że Jan Kowalski przeniósł się w przeszłość i zabił swojego dziadka, Januarego Kowalskiego, zanim ten spłodził swojego potomka, a zarazem ojca Jana. To oznaczałoby, że nasz podróżnik w czasie, Jan Kowalski, w ogóle się nie pojawi świecie... Nad rozwiązaniem głowili się i nadal głowią zarówno artyści, jak i naukowcy. Niektórzy twierdzą, że "paradoks dziadka" jest dowodem na niemożność podróżowania w czasie.


Posłuchaj
01:18 2020_12_15 06_17_24_PR3_Czas_na_Trojke.mp3 Podróże w czasie (Czas na Trójkę)

– Podróże w czasie nie są wymysłem pisarzy science fiction: są możliwe, a wynika to z równań matematycznych – mówi fizyk, dr Tomasz Błachowicz. – Natomiast tym, co nas ogranicza, są nasze możliwości techniczne – dodaje.

Stephen Hawking o podróżach w czasie | Discovery Science/YouTube Dicovery Channel Polska


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 6.17

pr

Czytaj także

Dlaczego można obniżyć temperaturę tylko do –273 stopni Celsjusza?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 07:30
– Dlaczego możemy podnieść temperaturę do nieskończoności, a obniżyć tylko do  –273 stopni Celsjusza? – dopytuje Pani Dorota. – Wydaje nam się, że ciepło i zimno są dwiema różnymi cechami, które możemy nadawać ciałom, wykonując różne czynności. Tymczasem, nie do końca tak jest – zaznacza na wstępie dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 lat Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 13:00
Warszawskie Centrum Nauki Kopernik, jedna z największych tego typu placówek w Europie, obchodzi 10-lecie istnienia. A wszystko zaczęło się jeszcze w latach 90. od Pikniku Naukowego na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie, organizowanego przez Polskie Radio Bis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycieczka na "Titanica" za pół miliona

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 17:30
Już ponad 100 lat legendarny liniowiec spoczywa na dnie Atlantyku. Na razie jego wrak widziało na własne oczy zaledwie kilka osób, w tym słynny reżyser James Cameron. Jednak już w przyszłym roku to ekskluzywne grono może się znacznie powiększyć. Aby do niego trafić, wystarczy wyłożyć "tylko" 125 tys. dolarów.
rozwiń zwiń