Nowoczesne zoo – współczesna arka Noego?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 06:30
Ogrody zoologiczne nie u wszystkich mają dobrą opinię i wciąż muszą walczyć ze stereotypami o ciasnych klatkach i tragicznych warunkach, w których trzymane są zwierzęta. Tak rzeczywiście było w XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze tego typu placówki, a ich celem było dostarczenie rozrywki publice. Dzisiaj wszystko się zmieniło: warunki, w których przebywają zwierzęta, a nawet cel istnienia zoo.
Biały tygrys w Zoo Safari w Borysewie
Biały tygrys w "Zoo Safari" w BorysewieFoto: Janusz Baczynski/Shutterstock.com

Warszawa zoo niedźwiedź niedźwiedzie shutt-1200.jpg
Zoo – więzienie czy azyl?

Choć może trudno w to uwierzyć, współczesne ogrody zoologiczne służą także... zachowaniu niektórych zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Najlepszym przykładem jest nasz rodzimy żubr, który II wojnę światową przetrwał jedynie w ogrodach zoologicznych i hodowlach. Dzięki temu można było odtworzyć ich populację, która dzisiaj sięga już ponad 6 tys. osobników!


Posłuchaj
01:54 2020_12_16 06_16_58_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Nowoczesne zoo (Pora na Trójkę)

– Współczesne ogrody zoologiczne to jest przyszłość – deklaruje Krzysztof Kelman, dyrektor ogrodu zoologicznego w Płocku. – To próba ratowania gatunków ginących i zagrożonych, a także tych gatunków, które w naturze już wyginęły i żyją tylko w zoo. W Polsce takim sztandarowym przykładem jest żubr – tłumaczy.

– Tak więc ogrody zoologiczne ewoluują w kierunku funkcji ochrony gatunków zwierząt zagrożonych. I to wielu gatunków: od bezkręgowców po ssaki – dodaje dyrektor Kelman.

Setka z... Krzysztof Kelman/YouTube infoPłockTV

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 6.16

pr

Czytaj także

Dr Andrzej Kruszewicz o miłości i hipokryzji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 14:18
Dr Kruszewicz znany jest słuchaczom Trójki z piątkowych opowieści o ptakach w audycji Wojciecha Manna. Tym razem dyrektor warszawskiego zoo opowiadał Michałowi Olszańskiemu nie o swoich skrzydlatych przyjaciołach, lecz o samym sobie i o tym co go najbardziej boli w stosunku ludzi do zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy powinniśmy się martwić o polskie ptaki?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 22:00
Wiosna. Ptaki. Na "Czerwonej liście ptaków Europy" Komisji Europejskiej oraz BirdLife International jest 15 gatunków ptaków regularnie lęgowych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawę o ochronie zwierząt należy znowelizować?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 13:00
Niedawno cały świat dowiedział się, co dzieje się w niemieckim laboratorium Farmakologii i Toksykologii w Hamburgu, gdzie dręczone są zwierzęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czystsze powietrze i… dzikie zwierzęta na ulicach. Jak pandemia koronawirusa wpływa na ekosystem?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:50
Kto by pomyślał, że świat da się zatrzymać? A jednak. Jak się okazuje, ma to zbawienny wpływ na przyrodę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania społeczna Fundacji Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu pod hasłem: #Niewykluczajdzikichzwierząt

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 11:10
W ostatnim czasie coraz częściej na ulicach różnych miast w Polsce zaczęły się pojawiać dzikie zwierzęta. Sarny, dziki buszujące w wielu osiedlach to już prawie codzienność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta małe i duże, z daleka i z bliska

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 11:15
W programie jak zwykle czeka na wszystkich mnóstwo zagadek, ale też wiele niezwykłych informacji. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt dwie panie opowiedzą wiele ciekawostek o zwierzętach – tych z dalekiej Afryki, ale także tych z naszego podwórka.
rozwiń zwiń