Hawajski instrument podbija Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 08:00
Ukulele, wyglądające jak minigitara z czterema strunami, kojarzy się z Hawajami. Tymczasem ten instrument przywędrował tam z Europy, a dokładnie – z Portugalii. Ale tak się spodobał, że obecnie jest ważnym elementem tamtejszej kultury. A na świecie, i w Polsce także, ukulele staje się coraz popularniejsze.
Niewielki instrument, jakim jest ukulele, przyciąga ludzi w każdym wieku
Niewielki instrument, jakim jest ukulele, przyciąga ludzi w każdym wiekuFoto: El Nariz/Shutterstock.com

maglev 1200 free.jpg
Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości

W latach 50. XX w. furorę zrobiło zdjęcie Marilyn Monroe, grającej na ukulele. Wtedy wszystkie panie nagle zapragnęły także grać na tej minigitarze. Od ok. 12 lat po świecie rozlewa się już trzecia fala zainteresowania tym instrumentem. Zapoczątkował ją nieżyjący już hawajski muzyk Israel "IZ" Kamakawiwoʻole, który zaśpiewał piosenkę "Somewhere over the Rainbow" akompaniując sobie właśnie na ukulele. Singiel, spopularyzowany przez londyńskiego dziennikarza radiowego, pokrył się platyną.


Posłuchaj
03:43 2020_12_21 07_18_44_Pora_na_Trojke.mp3 Moda na ukulele (Pora na Trójkę)

– Na ukulele łatwiej nauczyć się grać niż na gitarze. Po miesiącu grania, szczególnie na początku, postęp jest dużo większy: widzę to po moich uczniach – mówi Paweł Klin, nauczyciel gry na obu tych instrumentach, a także na banjo. – W ukulele mamy tylko cztery struny do ogarnięcia, a nie sześć. Są bardziej miękkie, więc mniej bolą palce, kiedy przyciskamy struny – tłumaczy.

OFFICIAL Somewhere over the Rainbow – Israel "IZ" Kamakawiwoʻole/YouTube Mountain Apple Company Inc


Co ciekawe, po ukulele sięgają także gitarowe gwiazdy: np. Eddie Vedder z Pearl Jam nagrał całą płytę! – 70 procent grających na ukulele w Polsce to dziewczyny w wieku 12-19 lat – dodaje Wojciech Wiśniewski z guitarproshop.pl. Pozostaje pytanie, czy to właśnie wpływ Eddiego?

Can't Keep (Music Video) – Ukulele Song – Eddie Vedder

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 7.18

pr

Czytaj także

Książkomat, czyli bibliotekarstwo kreatywne

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 07:30
W dobie pandemii większość bibliotek w Polsce jest zamknięta dla czytelników, co nie znaczy jednak, że nie można z nich w ogóle korzystać. Na stacji PKP w Piasecznie stanął automat z książkami, czyli książkomat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne zoo – współczesna arka Noego?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 06:30
Ogrody zoologiczne nie u wszystkich mają dobrą opinię i wciąż muszą walczyć ze stereotypami o ciasnych klatkach i tragicznych warunkach, w których trzymane są zwierzęta. Tak rzeczywiście było w XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze tego typu placówki, a ich celem było dostarczenie rozrywki publice. Dzisiaj wszystko się zmieniło: warunki, w których przebywają zwierzęta, a nawet cel istnienia zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prognozy pogody: czy się sprawdzają?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 07:30
Bardzo byśmy chcieli z wyprzedzeniem wiedzieć, jaka będzie pogoda. To się przydaje np. przy planowaniu urlopu. Więc już w styczniu sprawdzamy długoterminowe prognozy, kiedy będzie lepsza pogoda: w czerwcu czy w lipcu? A skąd synoptycy wiedzą, jaka pogoda będzie za kilka miesięcy?
rozwiń zwiń