Śledzik na pętli, czyli święta kierowcy autobusu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 07:45
Tylko w Warszawie ponad 1600 kierowców transportu miejskiego wyjeżdża na trasy w każdy, nie tylko świąteczny dzień: maszyniści, motorniczowie, kierowcy. Dzięki nim zwykli mieszkańcy będą mogli wrócić z imprezy noworocznej do domu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andriy Blokhin/Shutterstock

maglev 1200 free.jpg
Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości

Taka praca oznacza jednak, że sami nie mogą, a raczej - nie mają możliwości, obchodzić świąt czy bawić się w sylwestra. Po prostu muszą z tego zrezygnować choćby dlatego, aby się wyspać i rano wypoczęci iść do pracy.


Posłuchaj
03:00 2020_12_30 07_24_15_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Jak spędzają święta kierowcy transportu publicznego (Pora na Trójkę)

– Żadnych świąt nie obchodzimy standardowo, jak inne rodziny. Wszystkie spotkania, rodzinne i towarzyskie są podporządkowane grafikowi męża – opisuje sytuację Paulina Nowicka, żona kierowcy autobusu. – W święta Bożego Narodzenia miał aż dwa dni pracujące i chociaż trzeciego dnia miał wolne, był tak zmęczony, że ciężko by się było spotkać z rodziną – dodaje.

– Jazdę można sobie uprzyjemnić muzyką: w radiu głównie kolędy lecą. W Wigilię zabiera się jakąś potrawę świąteczną, rybkę na przykład i na przerwie dzwoni się do bliskich – tłumaczy mąż pani Pauliny, Michał Nowicki, kierowca autobusu.
– Jest trochę smutku, bo nie można spędzić tego czasu z bliskimi. Ale i zadowolenia, bo wielu ludzi dojeżdża komunikacją do rodziny i składają życzenia – opowiada.


*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 30.12.2020
Godzina emisji: 7.24

pr

Czytaj także

Uratować karpia od cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 19:00
Tradycja jedzenia karpia w Wigilię Bożego Narodzenia powstała w PRL-u. W tym okresie była to jedyna świeża ryba, którą można było kupić przed świętami. I tak zostało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafię zrezygnować z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 13:00
Ukazał się coroczny raport "Tom-Tom Traffic Index", czyli zestawienie najbardziej zakorkowanych miast na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie przy świątecznym stole. Lekarze apelują: jedzmy ostrożnie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 14:30
Kawałki niepogryzionej kiełbasy, rolady śląskiej, a nawet połowę sztucznej szczęki usuwali lekarze ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach z przełyku pacjentów – ofiar świątecznego obżarstwa. Dlatego apelują o rozwagę przy stole.
rozwiń zwiń