Od 2021 roku w każdym aucie. Czy DAB+ stanie się standardem?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 06:45
Od pierwszych prób instalacji radioodtwarzacza w samochodzie w 1904 roku, przez zagłuszające własne myśli radio "Safari" w kultowym "Maluchu", po technologię DAB+ – jakość dźwięku odtwarzanego w naszych autach przebyła długą drogę. Czy radio cyfrowe zupełnie zastąpi nam tradycyjne systemy car-audio i płyty CD? Wiele na to wskazuje – od 1 stycznia 2021 w każdym nowym samochodzie obowiązkowo montowany jest odbiornik radia cyfrowego DAB+.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

1200_Polskie_Radio_Kierowców.jpg
Całodobowe, interaktywne i nowoczesne – Polskie Radio Kierowców

Sposób na niskie tony

Każdy, kto szukał dobrze grającego auta, ten wie, że nie jest to jedno z najprostszych zadań. Jakie są główne problemy ze standardowym samochodowym audio? 

– W wielu autach brakuje niskich tonów – odpowiada specjalizujący się w montażu samochodowych systemów audio Robert Portacha. – Głośniki, które są w wersji podstawowej, można niedużym kosztem polepszyć. Na pewno dużo da wygłuszenie samochodów, a przynajmniej drzwi  to zmienia akustykę tego głośnika. Nawet przy instalacjach fabrycznych wygłuszenie przyniesie nam efekt taki, jakbyśmy wymienili te głośniki na lepsze i dołożyli jakiś mały wzmacniacz – podpowiada ekspert.  


Posłuchaj
02:33 2021_01_04-07-19-39_Pora_na_Trojke_dab_+.mp3 Czy technologia DAB+ na stałe zagości w naszych samochodach? (Pora na Trójkę)

 

Nowa jakość odbioru radia

Oprócz jakości dźwięku wadą analogowego radia samochodowego jest jego krótka żywotność. Ten stan rzeczy może odmienić DAB+  używana w 21 krajach technika pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, którą Polskie Radio wdraża już od 2013 roku.

– Technologia ta gwarantuje nową jakość odbioru radia. To lepsza jakość dźwięku dla słuchaczy – potwierdza dyrektor Programu 3 Polskiego Radia oraz Agencji Muzycznej Polskiego Radia Michał Narkiewicz-Jodko. 

– Posiadacze odbiorników DAB+ w samochodzie mają m.in. dostęp do bieżących wiadomości czy map pogodowych. Mogą też być informowani o aktualnej sytuacji na drogach – dodaje inż. Mirosław Ostrowski, propagator technologii DAB+.

Poza podpowiadaniem najniższej ceny paliwa odbiorniki DAB+ dają możliwość korygowania trasy w przypadku występowania wypadków drogowych, a także odsłuchu lub nagrania audycji. 

Polskie Radio Kierowców | SŁUCHAJ I JEDŹ/Polskie Radio

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 04.01.2020
Godzina emisji: 7.19

kr

Czytaj także

Dr Zaczyński: testy u kierowców w Wielkiej Brytanii były konieczne

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 20:00
Od początku kryzysu związanego z czasowym zamknięciem przeprawy przez kanał La Manche u kierowców ciężarówek wykonano prawie 22 tys. testów, z czego obecność koronawirusa potwierdzono u zaledwie 66 osób - poinformował brytyjski minister transportu. - Te testy były konieczne - przekonywał w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, który był w Dover z misją medyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rower. "Najlepszy sposób na poznawanie świata"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:30
Marcin Korzonek wjechał na rowerze na wysokość 5900 m n.p.m. Swojego wyczynu dokonał na zboczach Ojos del Salado – wulkanu leżącego w Chile. Ze względu na wysokość, samotność, niską zawartość tlenu w powietrzu było to ekstremalnie trudne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledzik na pętli, czyli święta kierowcy autobusu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 07:45
Tylko w Warszawie ponad 1600 kierowców transportu miejskiego wyjeżdża na trasy w każdy, nie tylko świąteczny dzień: maszyniści, motorniczowie, kierowcy. Dzięki nim zwykli mieszkańcy będą mogli wrócić z imprezy noworocznej do domu.
rozwiń zwiń