Pandemiczne ferie w mieście: jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 06:30
Co roku ferie zimowe były czasem, kiedy przynajmniej część dzieci wyjeżdżała, najczęściej w góry. Ten czas, pozostawiając na boku kwestię pogody, pozwalał na zmianę środowiska, odcięcie się od spraw bieżących i w efekcie – odpoczynek. W tym roku sytuacja uległa całkowitej zmianie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sam Wordley/shutterstock.com

Ferie po królewsku zaproszenie .jpg
"Ferie po królewsku online" czyli muzealna nowoczesność dla dzieci

Pandemiczne ograniczenia spowodowały, że w tym roku szkolnym dzieci nie tylko nie poszły do szkoły, ale także nie wyjechały na ferie. Krótko mówiąc, cały swój czas spędzają właściwie w tym samym miejscu – w domu. A to nie jest dobre dla ich psychiki. Co robić, jak im pomóc?


Posłuchaj
01:42 2021_01_07 06_19_15_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Ferie zimowe. Jak je przetrwać w mieście? (Pora na Trójkę)

– Ferie specjalnie są tak zaprojektowane, aby co jakiś czas, średnio co kwartał, dziecko miało wytchnienie od szkoły. Jednak teraz to dom kojarzy się ze szkołą – mówi psycholog dziecięcy Kaja Rybkowska. – Dlatego bardzo ważną rolą rodzica jest, aby poświęcić dziecku ten czas – tłumaczy.

Jak to można zrobić? Na przykład biorąc urlop w pracy, mimo że nie można nigdzie wyjechać. I czas, który w ten sposób zyskaliśmy spędzić razem: na wspólnych spacerach i wycieczkach, zajęciach domowych lub wizytach u rodziny czy znajomych. 

Chodzi o to, aby dziecko miało świadomość, że mimo wszystko, mimo ograniczeń i zmian, to są jednak ferie. – To powinien być czas inny, atrakcyjniejszy, dla rodziny – dodaje Kaja Rybkowska.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 7.01.2021
Godzina emisji: 6.19

pr

Czytaj także

Gry integrujące rodzinę przy świątecznym stole

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 23:57
Święta to czas, w którym cała rodzina zbiera się w jednym miejscu, by wspólnie celebrować Boże Narodzenie. Poza śpiewaniem kolęd czy wspólnym siedzeniem przy stole wśród przepysznych potraw warto zorganizować dodatkowe atrakcje, które umilą rodzinne spotkanie – szczególnie jeśli wśród domowników znajdują się dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowie więcej czasu spędzają z dziećmi. Poprawa relacji rodzinnych w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 18:20
Z raportu Tato.net "Ojcowie w czasie pandemii", zaprezentowanego w środę podczas konferencji w resorcie rodziny i polityki społecznej, wynika m.in., że w pandemicznych miesiącach 60 proc. ojców w Polsce zaczęło spędzać więcej czasu z dziećmi, a niemal połowa z nich deklaruje, że czas ten przełożył się na poprawę relacji rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiedzanie zamków, starożytna moda w MNW i warsztaty w Wieliczce. Ruszają ferie online dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 16:05
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi zaprasza na Ferie po Królewsku online. Będą to wirtualne spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Do spotkań w sieci zapraszają też m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Sprawdź, jak wygląda program zajęć niektórych instytucji.
rozwiń zwiń