Na stojąco przy biurku: zdrowiej, bardziej wydajnie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:30
Specjaliści są zgodni: tyjemy na potęgę, również z powodu siedzącego trybu życia. Pandemia dodatkowo jeszcze wzmacnia tę tendencję. Dlatego już od kilku lat rozwija się moda na stojącą pracę przy biurku. Czy to właśnie jest nasza przyszłość?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock

meble antyki renowacja 1200.jpg
Renowacja: nowe życie starych mebli

Coraz bardziej popularną alternatywą dla biurek, przy których się siedzi, są biurka, przy których pracujemy na stojąco. Ba, niektórzy idą nawet o krok dalej i w trakcie pracy przy biurku ćwiczą. To się nazywa połączenie przyjemnego z pożytecznym.


Posłuchaj
02:26 2021_01_11 07_23_59_PR3_pora_na_Trojke.mp3 Na stojąco zdrowiej pracować (Pora na Trójkę)

– Do stania przed komputerem i pracy na stojąco zainspirował mnie mój znajomy. Spróbowałem. Zmiany są widoczne od razu: kiedy stoję przed komputerem, robię to, co mam robić i nie marnuję czasu. Bo długo nie da się wystać – mówi Mateusz Jasieński, który od dwóch lat pracuje na stojąco. – Poza tym lepiej czuję się w swoim ciele, lepiej działają stawy i kręgosłup – dodaje.

– Stanie jest lepsze – potwierdza Mateusz Szpak, fizjoterapeuta. – Nic nie ogranicza ruchomości klatki piersiowej, więc dużo lepiej nam się oddycha. Jak stoimy, możemy przestąpić z nogi na nogę, więc jakiś upozorowany ruch też zawsze będzie – wylicza.

– Do takiej pracy musimy się przyzwyczajać i stopniowo wydłużać czas stania – tłumaczy Anna Sinoradzka, blogerka, propagatorka pracy na stojąco. – Ale nikomu nie radziłabym stać dłużej niż godzinę – ostrzega.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 7.23

pr

Czytaj także

Specjalną lampą w depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:30
W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie siedź, rusz się – będziesz zdrowszy!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 06:30
Pandemia wymusiła na nas siedzący tryb życia. Tymczasem lista dowodów łączących właśnie taki tryb życia ze złym stanem zdrowia cały czas się powiększa. Niewiele jednak trzeba, aby ten stan rzeczy zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie naczynia z otrębów to przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:00
Dyrektywą Unii Europejskiej od lipca tego roku zostaną ze sprzedaży całkowicie wycofane plastikowe słomki, jednorazowe plastikowe widelce oraz talerze. Chodzi oczywiście o walkę z zaśmiecaniem naszej planety. A w Polsce już są produkowane biodegradowalne talerze.
rozwiń zwiń