Ser – zwykły dodatek czy przysmak?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:39
Z pozoru banalny gość naszych codziennych stołów. Dla wielu smakoszy został jednak podniesiony do rangi pasji – ser. Potrafimy wymienić kilka rodzajów, ale co o nim wiemy?
Miłośników sera nie brakuje. Prawdziwi smakosze doceniają walory jego wykonania i tekstury.
Miłośników sera nie brakuje. Prawdziwi smakosze doceniają walory jego wykonania i tekstury. Foto: pixabay.com

– Mamy osiem najważniejszych rodzajów sera. Są takie robione z surowego mleka, te które leżakują oraz sery o rodzaju twarogu – wylicza kucharz Pascal Brodnicki. – Jest taki gatunek, który pochodzi z miasta, w którym się urodziłem. Nazywa się Vieux Lille. To ser, który zabiera się ze sobą do pociągu, jeśli chce się siedzieć samemu w przedziale. Jest bardzo intensywny zapachowo, ale w smaku jest naprawdę pyszny – śmieje się Brodnicki. – Pamiętam, jak raz pojechaliśmy w góry do pewnego Szwajcara. Był znany z tego, że produkuje najlepszy ser fondue. Zobaczyliśmy tam wielki kocioł, w którym grzało się 800 litrów mleka. Co ciekawe, pracowali tam głównie Polacy – opowiada Pascal Brodnicki.

Na świecie jest kilka tysięcy rodzajów sera. Na świecie jest kilka tysięcy rodzajów sera. / pixabay.com

parmezan ser shutter 280 KarepaStock.jpg
Żółty ser najlepszym źródłem wapnia

Z jakich serów słynie Polska?

Z naszego kraju pochodzi około stu gatunków sera. Do najpopularniejszych należą: gołka, bundz, oscypek czy liliput. – Robimy sery z mleka koziego i krowiego. Wiele z nich, ma swoje nazwy, które przeważnie pochodzą od pobliskich szczytów karkonoskich – mówi Bożena Sokołowska z Gospodarstwa Kozia Łąka w Łomnicy. – Nasze produkty to sery kozie. Kiedyś przechadzali się tędy Wołosi, stąd też nazwa tego przysmaku. Jest to ser podpuszczkowy z mleka niepasteryzowanego – dodaje Zbigniew Wantuła z gospodarstwa w Dolinie Wisłoka.

Posłuchaj
02:15 2021_01_21-07-43-42_Pora_na_Trojke_ser.mp3 Wielki przysmak - ser (Pora na Trójkę)

 

sery free280.jpg
Menu na spotkanie towarzyskie. Z czym podawać polskie sery?

Przysmak od wieków

Sery towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo były najprawdopodobniej wytwarzane jedynie z mleka koziego. Jeden nich, mający blisko 3 tys. lat, znaleziono w grobie egipskiego władcy. Wzmianki o najstarszym wytworzonym serze pochodzą jednak z Polski. Archeolodzy odkryli ślady mleka na fragmentach neolitycznej ceramiki z Kujaw. Analiza chemiczna oraz kształt naczynia potwierdziły, że przedmioty służyły do wyrobu smakołyku już 7500 lat p.n.e.

Obecnie na świecie można wyróżnić około 4 tys. rodzajów sera. Różnią się one ze względu na technikę produkcji, rodzaj mleka, gatunek zwierząt, od których jest ono pozyskiwane, czy warunki klimatyczne. Najwięcej, bo aż 500 rodzajów, pochodzi z Francji.

Krajem, który słynie z produkcji mlecznego przysmaku jest Francja. Krajem, który słynie z produkcji mlecznego przysmaku jest Francja. / pixabay.com

– Sera się nie wącha. Ser się próbuje i smakuje. Najlepiej z dobrym pieczywem i dobrym masłem – podkreśla, zachęcając do degustacji, Pascal Brudnicki.

 Sery z Owczarni Lefevre | PASCAL W PODRÓŻY / Pascal Brodnicki

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski 
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 07.45

zch

Czytaj także

Wege sery - coraz bardziej popularne. Smaczne i zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 09:31
Roślinna żywność zaczyna powoli królować na naszych stołach. Jak wynika z badań, opublikowanych w czasopiśmie "Science", w 2025 roku weganie i wegetarianie będą stanowić już 1/4 populacji Wielkiej Brytanii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta wegańska. Zdrowie i oszczędność?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:00
Według badań weganie wydają na jedzenie o 40 proc. mniej niż mięsożercy. - Jeśli sami nauczymy się komponować potrawy, zamiast kupować gotowe dania, zaoszczędzimy przechodząc na dietę bezmięsną - mówi dietetyk Hanna Stolińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy parmezan pomógł Włochom przetrwać lockdown?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 09:54
Trudne czasy staramy się sobie umilać i chętniej sięgamy po to, co sprawia nam przyjemność i pozwala poprawić nastrój - czyli po jedzenie. Włosi opublikowali dane, z których wynika, że w ostatnich miesiącach szczególnie chętnie jedli sery. 
rozwiń zwiń