Zawód – kryptolog

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zawód – kryptolog
Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizyFoto: pixabay.com

Kryptologia – słyszymy o niej rzadko, jednak korzystamy na co dzień. Trudno wyobrazić sobie współczesne funkcjonowanie bez dostępu do szyfrów i kodów. Używamy ich, wykonując wiele czynności, często nie zdając sobie z tego sprawy. 

 Kryptologia to nauka o szyfrowaniu. Dzieli się na kryptografię i kryptoanalizę. Oznacza zarówno układanie szyfrów jak i łamanie kodów – tłumaczy Wojciech Grot z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – To dziedzina wszechobecna w naszym życiu. Ludzie od zawsze chcieli ukrywać swoje informacje i przekazywać je tak, by potencjalny przeciwnik ich nie odczytał – tłumaczy pracownik agencji wywiadu.  Współcześnie mamy więcej możliwości szyfrowania. Dzięki technologii z łatwością możemy np. podszyć się pod kogoś w internecie. To daje możliwość publikowania informacji jako zupełnie inna osoba – dodaje.

"

Pamiętacie. że dziś Dzień Kryptologii? 🤔 W 2007 roku, w 75. rocznicę złamania szyfru niemieckiej enigmy, ustanowił je...

Opublikowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Poniedziałek, 25 stycznia 2021

enigma 1200.jpg
Jak polscy matematycy złamali tajemnice Enigmy

Kryptologia na co dzień

Kryptologia to jednak nie tylko tworzenie i łamanie kodów. To także zastosowanie szyfrów w codziennym życiu.  Każda informacja, jaka wychodzi z naszego aparatu komórkowego, jest zaszyfrowana. To samo dotyczy informacji bankowych, haseł komputerowych czy handlu elektronicznego. Z kryptologii korzysta każdy z nas, mimo że często nie ma tej świadomości  wyjaśnia ekspert. Za najważniejsze zastosowanie dziedziny uznaje się utajnianie informacji wojskowych i dyplomatycznych. Do ich ochrony używa się najbardziej zaawansowanych funkcji i protokołów kryptograficznych.

Posłuchaj

1:40
Zawód kryptolog. Gdzie możemy go spotkać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Dzień kryptologa obchodzimy 25 stycznia. Święto zostało ustanowione w 2007 roku, aby uczcić pamięć matematyków, którym udało się złamać szyfr niemieckiej maszyny kodującej Enigma: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego.

Enigma  sukces poznańskich matematyków / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 7.49

zch 

Polecane