Zawód – kryptolog

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 07:55
Kryptologia – słyszymy o niej rzadko, jednak korzystamy na co dzień. Trudno wyobrazić sobie współczesne funkcjonowanie bez dostępu do szyfrów i kodów. Używamy ich, wykonując wiele czynności, często nie zdając sobie z tego sprawy. 
Zawód kryptolog. Gdzie możemy go spotkać?
Zawód kryptolog. Gdzie możemy go spotkać? Foto: pixabay.com

 Kryptologia to nauka o szyfrowaniu. Dzieli się na kryptografię i kryptoanalizę. Oznacza zarówno układanie szyfrów jak i łamanie kodów – tłumaczy Wojciech Grot z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – To dziedzina wszechobecna w naszym życiu. Ludzie od zawsze chcieli ukrywać swoje informacje i przekazywać je tak, by potencjalny przeciwnik ich nie odczytał – tłumaczy pracownik agencji wywiadu.  Współcześnie mamy więcej możliwości szyfrowania. Dzięki technologii z łatwością możemy np. podszyć się pod kogoś w internecie. To daje możliwość publikowania informacji jako zupełnie inna osoba – dodaje.

Pamiętacie. że dziś Dzień Kryptologii? 🤔 W 2007 roku, w 75. rocznicę złamania szyfru niemieckiej enigmy, ustanowił je...

Opublikowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Poniedziałek, 25 stycznia 2021

enigma 1200.jpg
Jak polscy matematycy złamali tajemnice Enigmy

Kryptologia na co dzień

Kryptologia to jednak nie tylko tworzenie i łamanie kodów. To także zastosowanie szyfrów w codziennym życiu.  Każda informacja, jaka wychodzi z naszego aparatu komórkowego, jest zaszyfrowana. To samo dotyczy informacji bankowych, haseł komputerowych czy handlu elektronicznego. Z kryptologii korzysta każdy z nas, mimo że często nie ma tej świadomości  wyjaśnia ekspert. Za najważniejsze zastosowanie dziedziny uznaje się utajnianie informacji wojskowych i dyplomatycznych. Do ich ochrony używa się najbardziej zaawansowanych funkcji i protokołów kryptograficznych.

Posłuchaj
01:40 2021_01_26 07-49-37_Pora_na_Trojke_kryptologia.mp3 Zawód kryptolog. Gdzie możemy go spotkać? (Pora na Trójkę)
 

Dzień kryptologa obchodzimy 25 stycznia. Święto zostało ustanowione w 2007 roku, aby uczcić pamięć matematyków, którym udało się złamać szyfr niemieckiej maszyny kodującej Enigma: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego.

Enigma  sukces poznańskich matematyków / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 7.49

zch 

Czytaj także

Renowacja: nowe życie starych mebli

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 08:00
Od blisko 10 lat coraz popularniejsza jest moda na stare meble. Czy ich odnawianie, przerabianie, dawanie im drugiego życia to dobry pomysł? Co się kryje w PRL-owskim fotelu lub przedwojennej babcinej szafie, że stały się obiektami pożądania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynajmij opiekuna dla swojego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 08:30
Dziś dbanie o zwierzęta nie sprowadza się wyłącznie do wizyt u weterynarza. Groomer - stylista zwierząt, zoopsycholog i behawiorysta to są już zawody rozpoznawalne, również związane z opieką nad naszymi zwierzęcymi przyjaciółmi. Coraz popularniejsi stają się również petsitterzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na stojąco przy biurku: zdrowiej, bardziej wydajnie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:30
Specjaliści są zgodni: tyjemy na potęgę, również z powodu siedzącego trybu życia. Pandemia dodatkowo jeszcze wzmacnia tę tendencję. Dlatego już od kilku lat rozwija się moda na stojącą pracę przy biurku. Czy to właśnie jest nasza przyszłość?
rozwiń zwiń