Słynny karnawał w Rio odwołany

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 06:30
Najpopularniejszy i najbardziej kolorowy karnawał świata został odwołany. Ze względu na pandemię władze Rio de Janeiro zapowiedziały, że słynny przemarsz tancerzy oraz zabawy uliczne w tym roku się nie odbędą.
Tancerki w kolorowych strojach to wizytówka brazylijskiego karnawału.
Tancerki w kolorowych strojach to wizytówka brazylijskiego karnawału.Foto: pixabay.com

Trudno wyobrazić sobie Rio bez karnawałowego szaleństwa. To pierwszy taki przypadek od 1912 roku, kiedy to odwołano zabawy po śmierci ministra spraw zagranicznych. – Myślę, że największą stratę poniosą tancerze. Do występu przygotowują się przez cały rok. Gdy tylko zakończą się jedne obchody, oni już planują następne. To całoroczna praca – podkreśla Karolina Freier, blogerka, uczestniczka karnawału w Rio. – Tancerze sami przygotowują stroje i choreografię. Muzyka jest grana na żywo. Pokaz trwa zazwyczaj około półtorej godziny – dodaje. 

Karnawał w Rio kojarzy się przede wszystkim z paradami i tańcem. Karnawał w Rio kojarzy się przede wszystkim z paradami i tańcem. / pixabay.com

shutterstock kolumbia karnawał parada zabawa 280.jpg
Muzyka w karnawale

Czas zabawy

– Wielu ludzi martwi się, że straciło zabawę, hobby i pasję, którymi chcieli się dzielić. Ta sytuacja skłania ich, by pomyśleć nad tym, co mogą zrobić dla innych – mówi Leonardo Marques, brazylijski aktor i model.  W trakcie karnawału ludzie mogą się wyszaleć. Sklepy i szkoły są zamknięte. Wszyscy wychodzą na ulice, by się bawić. W Brazylii mówimy, że u nas rok nie zaczyna się w sylwestra, a po karnawale – dodaje Freier. 

Posłuchaj
02:03 2021_01_27 06_22_53_PR3_Pora_na_Trojke_odwolany_karnawal_w_Rio.mp3 Najsłynniejszy karnawał na świecie - odwołany (Pora na Trójkę)

Obchody 

– Karnawał w Rio nie ma stałej daty. Zazwyczaj zaczyna się tydzień przed wielkim postem. Ludzie na ulicach często świętują już pod koniec stycznia  podkreśla blogerka. – Występom towarzyszą emocje nie do opisania. Choć raz w życiu warto zobaczyć takie widowisko na żywo  rekomenduje.

Obchody karnawału w 2016 roku  / Rio Carnival 2016 | Academicos da Rocinha | Best Moments Сlip / Stv Show 

Tradycja karnawału wywodzi się z Portugalii, gdzie obchodzono go od XV wieku. Enduro obejmował głównie imprezy uliczne. Zwyczaj ten przeniesiono do Brazylii – byłej kolonii portugalskiej. Pod koniec XVIII wieku karnawał obchodzono już w całym kraju. Świętować mogły wszystkie klasy społeczne, nawet niewolnicy. Słynne papierowe serpentyny oraz konfetti zapożyczono z Francji w 1892 roku. Pierwsza parada tancerzy przeszła ulicami Rio w latach dwudziestych XX wieku. 


Każdego roku na karnawał w Brazylii ściągają miliony turystów. To jedno z najbardziej dochodowych przedsięwzięć rozrywkowych na świecie. Organizatorzy nie wyznaczyli jeszcze nowego terminu. Nieoficjalnie mówi się o przeniesieniu obchodów na październik. 

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 27.01.2021
Godzina emisji: 6.22

zch

Czytaj także

Brazylia: jest zielone światło dla programu szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 02:32
Brazylia rozpoczęła ogólnokrajowy program szczepień przeciwko COVID-19, dystrybuując dawki szczepionki z chińskiej firmy Sinovac Biotech po uzyskaniu pozwolenia na jej użycie w trybie pilnym - informuje ministerstwo zdrowia. Decyzja resortu zdrowia wywołała wiece radości wśród Brazylijczyków, m.in. u stóp pomnika Jezusa Chrystusa w Rio de Janeiro. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrywać z pandemią (w przyszłości)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 23:00
Zakładamy, że życie w końcu wróci do normy – oby jak najszybciej. W jakim stopniu to zależy od nas? Nie chodzi o lockdown ani o szczepionkę przeciwko COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na morsowanie - sprawdzamy, czy warto

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:00
– Pewnym krokiem przed siebie – mówią praktykujący zimowe kąpiele. – Nawet gdy cię zmrozi, to się nie zatrzymuj, tylko idź naprzód. – Takie porady otrzymał reporter Józef Niewiarowski, który dał się ponieść modzie na nowy sport narodowy – morsowanie. 
rozwiń zwiń