Super Bowl – reklamowe eldorado

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 07:00
Aby wykupić reklamę podczas niedzielnego meczu Super Bowl, trzeba wysupłać ponad 5 milionów dolarów. Czego się jednak nie robi, by podbić serca 100 milionów Amerykanów zasiadających przed telewizorami…
Gorączka Super Bowl.
Gorączka Super Bowl.Foto: shutterstock

Super Bowl to nie jest zwykły mecz. To najważniejsze wydarzenie sportowe w Stanach Zjednoczonych jest wręcz świętem narodowym Amerykanów. Już na wiele dni przed finałowym spotkaniem futbolowej ligi NFL, barwami występujących w nim drużyn przystrojone są witryny sklepowe, prywatne domy i budynki publicznych instytucji.

Na początku lutego eleganckie marynarki ustępują miejsca sportowym koszulkom, a na kibiców czekają w sklepach tysiące gadżetów, łącznie z tortami w kształcie jajowatych piłek do futbolu amerykańskiego. Zaś dziewięć miesięcy po meczu, w mieście, z którego pochodzi zwycięska drużyna, notuje się nadzwyczaj wysoki wskaźnik narodzin. 

Posłuchaj
02:08 2021_02_05-06-19-46 Super Bowl reklamy bez ciechana.mp3 Reklamowe (i nie tylko) szaleństwo Super Bowl

Co rok w dniu finału Super Bowl przed telewizorami zasiadają całe rodziny, łącznie około 100 milionów Amerykanów. Są oni łakomym kąskiem dla reklamodawców, którzy przygotowują na tę okazję specjalne spoty, emitowane w telewizji za rekordowe stawki. Za 30-sekundową reklamę podczas tego wydarzenia trzeba zapłacić nawet 5,5 miliona dolarów (dla porównania, spot o takiej długości podczas gali rozdania Oscarów kosztuje "tylko" ok. 2 milionów dolarów).

Jak się okazuje, nie jest to kwota wygórowana – transmitująca Super Bowl stacja CBS już na tydzień przed meczem ogłosiła, że ma w pełni zapełnione bloki reklamowe. I to pomimo że część dużych firm (m.in. Ford, Budweiser, Pepsi i Coca-Cola) zrezygnowała w tym roku z reklamowania swych produktów.

Reklamy pojawiające się w trakcie finału ligi NFL bywają nie mniej interesujące od samego meczu oraz popisów gwiazd muzyki pop, występujących w jego przerwie. W ubiegłym roku Facebook zaprezentował 60-sekundowy spot z udziałem Chrisa Rocka i Sylvestra Stallone. Aż dwie 30-sekundowe reklamy wykupił przygotowujący się do startu w wyborach Donald Trump, a jedną – za to trwającą całą minutę – niedoszły kandydat Partii Demokratycznej, Michael Bloomberg. Najbardziej wzruszył widzów spot firmy WeatherTech, opowiedziany z perspektywy psa, którego udało się wyleczyć ze złośliwego nowotworu.

Pies, który wzruszył miliony Amerykanów, źródło: YouTube / uwmadison

Czym reklamodawcy zaskoczą amerykańskich telewidzów w tym roku? Okaże się już w nocy z niedzieli na poniedziałek (7/8.02). Wtedy też dowiemy się, kto został zwycięzcą 55. edycji Super Bowl. Przed szansą stają drużyny Kansas City Chiefs oraz Tampa Bay Buccaneers.

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 05.02.2021
Godzina emisji: 6.20

kc

Czytaj także

W pogoni za marzeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:00
Praca w upale i pyle, tysiące przerzuconych ton ziemi – wszystko po to, aby znaleźć ślady działalności człowieka. Wielki wysiłek fizyczny, a zarazem wielkie wyzwanie. A wszystko po to, by spełnić swoje największe zawodowe marzenie... Można powiedzieć, że to wręcz idealny temat na film! I taki film powstał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Futbolowe sprawy w Polsce i NFL

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 22:30
O zbliżającym się finale ligi NFL oraz rozwoju futbolu amerykańskiego nad Wisłą opowiadał w Strefie sportu Dawid Biały, prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce. 
rozwiń zwiń