Nie gardź groszem. Numizmatyka sposobem na zarobek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 08:00
W Polsce w obiegu jest aktualnie pond dwadzieścia miliardów monet. 37 procent z nich stanowią jednogroszówki. Która moneta jest najdroższa? Czy numizmatyka to dobry sposób inwestowania kapitału? Czy zbierając monety, można zarobić i ile warta jest jednogroszówka?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

Numizmatyka to nauka zajmująca się historycznym badaniem monet. Od niedawna przeżywa w Polsce swój renesans. Czy dzięki takiemu hobby, można zarobić? 

– Legendarną, najrzadszą w Polsce monetą jest 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Moneta osiągnęła najwyższą cenę w Europie. Kilka lat temu na aukcji w Stanach Zjednoczonych została sprzedana za 2,1 miliona dolarów – mówi Przemysław Ziemba, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

100 dukatów Zygmunta III Wazy na aukcji w Nowym Jorku 8 stycznia 2018. Cena wywoławcza 1.2 mln dolarów Egzemplarz z Kroisos Collection, Stack's 2008 https://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=350283

Opublikowany przez Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak Czwartek, 30 listopada 2017

Nie tylko hobby

– Większość osób, która zawodowo zajmuje się numizmatyką, zaczynała od hobby. To jedno z nielicznych zajęć, które dobrze prowadzone, może stanowić formę oszczędzania na przyszłość. Numizmaty można zbierać, inwestując w jedną monetę miesięcznie. Wystarczy przeznaczyć na ten cel kilka lub kilkanaście złotych. W ten sposób szybko zbudujemy kolekcję, bez obciążania domowego budżetu. Z czasem będzie można spieniężyć ją z zyskiem – tłumaczy Damian Marciniak, właściciel gabinetu numizmatycznego. Najlepszym przykładem jest zakup okolicznościowej dwuzłotówki. W momencie jej nabycia niemalże podwajamy jej wartość. 

Posłuchaj
01:50 PR3_mp3 2021_02_10-06-47-50_numizmatyka.mp3 Numizmatyka. Czy to dobry sposób na lokowanie kapitału? (Pora na Trójkę)
 
Moneta Ludwik II Węgierski.png
Skarb z epoki Jagiellonów odnaleziony na Węgrzech

Kontrowersyjny nominał

Monetą, która budzi największe kontrowersje, jest jednogroszówka. Koszt produkcji kilkunastokrotnie przewyższa jej wartość. Z tego powodu wielokrotnie zapowiadano wycofanie jej z obiegu. – Cena jednostkowa produkcji monety jednogroszowej w 2021 roku wynosi trzynaście groszy  mówi Krzysztof Kowalski, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.  – Obecnie w obiegu mamy 20 miliardów 300 milionów sztuk monet. 7 miliardów 600 milionów z nich to jednogroszówki – dodaje.

Posłuchaj
02:04 TROJKA Pora na Trojke_Jednogroszowka 2021_02_10.mp3 Ile warta jest jednogroszówka? (Pora na Trójkę)

 

Przeliczając więc ilość groszówek na liczbę mieszkańców, każdy z nas powinien mieć ich w swoim portfelu aż 173. – Grosz jest dziś egzotyką. Nie ma już takiej wartości, jaką miał w historii. Jednak dopóki rachunki wymagają zgodności co do grosza, będzie on potrzebny – wyrokuje Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha.

W Dniu Mincerza (10 lutego) życzymy wszystkim pracownikom wszystkich mennic wszystkiego najlepszego! Przy okazji tego...

Opublikowany przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Środa, 10 lutego 2021

Niezwykły grosz 

– W 2013 roku Narodowy Bank Polski zamówił w Mennicy Brytyjskiej partię pilotażową monet o nominale 1, 2 i 5 groszy. Na ich podstawie została zaakceptowana produkcja. Partia każdego z nominałów liczyła wtedy milion sztuk. Dla monet w powszechnym obiegu to bardzo mała liczba. Pieniądze z tej serii są obecnie niezwykle poszukiwane przez numizmatyków. Jednogroszówka z takiej partii kosztować może nawet złotówkę – dodaje Kowalski. 

Jak powstają monety? / Mennica Polska 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorzy materiałów reporterskich: Maciej Domański, Piotr Żułnowski 
Data emisji: 10.02.2021
Godzina emisji: 6.47, 7.41