Cyfrowe nadawanie to przyszłość radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyfrowe nadawanie to przyszłość radia
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LDprod

Pierwszy w Polsce nadajnik DAB został uruchomiony w drugiej połowie lat 90. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a ich odbiór sięgał 50 kilometrów. Dziś Polskie Radio, jako prekursor nadawania w sygnale cyfrowym w naszym kraju, obejmuje nim kolejne aglomeracje. – Tylko przed nowoczesnymi nadawcami, którzy produkują wysokiej jakości treść – słuchowiska, audycje, koncerty – jest przyszłość na rynku – powiedział w Trójce dyrektor biura programowego Polskiego Radia Paweł Kwieciński.

Dzien Radia_innowacja_1200x660.jpg
Światowy Dzień Radia w Trójce – rozmowy, ciekawostki, konkursy

Radio cyfrowe, czyli radio interaktywne

Na czym polega ta technologia? – Dźwięk przesyłany jest do słuchacza w postaci strumienia danych. Dzięki temu oprócz samego dźwięku możemy przesyłać dużo dodatkowych informacji. Jedną z wielu funkcji jest możliwość prezentacji zdjęć, map czy informacji o ruchu drogowym – wyjaśnił Krzysztof Skonieczny, dyrektor techniczny Radia Szczecin.


Posłuchaj

5:36
Dyrektor programowy Polskiego Radia Paweł Kwieciński o roli radia i nowoczesnych technologiach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

System nadawania DAB+ to dla słuchaczy także łatwość odnajdywania ulubionych stacji, większy wybór dostępnych kanałów, szybka obsługa i pozbawiony szumu dźwięk, a dla nadawcy – możliwość lepszego wykorzystania widma częstotliwościowego. – Obecnie UKF jest bardzo mocno nasycone stacjami radiowymi. To nasycenie jest na tyle duże, że nie można już poszerzyć oferty programowej – dodał ekspert.

Jak działa radio DAB? [RS Elektronika] #67/RS Elektronika

Radiowa rewolucja

Obecnie jedynym krajem, który zdecydował się na wyłączenie nadawania analogowego (prócz rozgłośni regionalnych), jest Norwegia. Prawdopodobnie na początku 2022 roku DAB+ stanie się jedynym dostępnym systemem nadawania również w Szwajcarii.

Posłuchaj

3:02
System nadawania DAB + – jak to działa? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Polsce na taką zmianę będziemy musieli jeszcze poczekać. Przed wykorzystaniem technologii DAB+, mimo spadających cen odbiorników, wstrzymują się również słuchacze. Ekspert w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krystyna Rosłan-Kuhn przypomina, że cyfrowa rewolucja w radiofonii nie jest pierwszą, którą ma za sobą polska radiofonia: – W roku 2000 przeżyliśmy już w Polsce jedną konwersję – z dolnego do górnego pasma. Też były szalone obawy, bo był to inny odbiornik, że trzeba będzie za to zapłacić. Okazało się, że ta konwersja odbyła się zupełnie bezboleśnie, bo ludzie chcą słuchać radia – podsumowała. 

Ale, że ta zmiana nadejdzie, nie ma wątpliwości: radio wciąż jest najważniejszym i najpopularniejszym medium. Zapytaliśmy o to, jakie powinno być dobre radio: - Radio powinno mówić prawdę, chodzić, pytać, być wszędzie - wskazuje słuchaczka. - W dobie rosnącej popularności internetu, radio pełni rolę szczególną, ważną. Nawet ważniejszą, niż wcześniej - dodaje jeden ze słuchaczy. - Ja preferuję kulturę: recenzje książek, filmów i reportaż - wymienia. 

Posłuchaj

2:00
Jakie powinno być radio? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

13 lutego Światowym Dniem Radia

W sobotę 13 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzień Radia, który proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 roku. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program. Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to innowacja, łączność i ewolucja.

WRD 2021 Official Video – Evolution/UNESCO

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 12.02.2021
Godziny emisji: 6.50, 8.14, 15.48

IAR/kr/pr

Polecane