Wirtualny speed dating – lek na samotność w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 07:30
Pozwalają nam oszczędzić czas, a podczas nich decydującą rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Speed dating, czyli szybkie randki, które ponad dwie dekady temu wymyślił rabin Yaacov Deyo z Los Angeles, dziś, z racji pandemii, przeniosły się do Internetu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Studio Romantic

internet komputer randka mężczyzna kobieta 1200.jpg
Wkraczamy w erę randek w formie wideo

Speed dating to rodzaj imprezy, która pozwala na poznanie wielu nowych osób w kilka minut. Pomysłodawca pierwszego spotkania speed datingowego rabin Yaacov Deyo wymyślił tę ideę dla swoich wiernych, by ci nie poszukiwali miłości w klubach i knajpach, a w zorganizowanym, bezpiecznym, chroniącym przed pokusami środowisku. 


Posłuchaj
01:49 Trojka Pora na Trojke speed dating online 2021_02_15-07-23-58.mp3 Na czym polegają wirtualne szybkie randki? (Pora na Trójkę)

 

Szybka randka trwa od 3 do 8 minut. Gdy rozlega się dźwięk dzwonka, kobiety i mężczyźni przesiadają się i spędzają kolejne kilka minut z inną osobą. Pod koniec imprezy uczestnicy oddają listę osób, z którymi chcieliby kontynuować znajomość. Jeżeli dwie osoby wpisały siebie nawzajem, wymieniają się kontaktami. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Pete’s Café w Beverly Hills w 1998 roku.

Dziś podobne zasady panują na najpopularniejszej dziś aplikacji randkowej Tinderze oraz na portalach speed datingowych, które zaczęły pojawiać się w odpowiedzi na brak możliwości tradycyjnego spotkania.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/fizkes Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/fizkes

– Zaczęliśmy tworzyć plany związane z szybkimi randkami przez Zooma lub przez stworzoną platformę online. Był liczony czas i osoby w konkretnych pokojach spotykały się ze sobą, mając możliwość poznania się, flirtowania i kontynuowania tej znajomości już na żywo – mówi Kajetan Puszek, organizator szybkich randek.

– U podstaw tego zawsze jest potrzeba bycia z ludźmi, wśród ludzi i przeglądania się w ich oczach, nawet jeżeli jest to tylko przez kamerę laptopa lub smartfona – zauważyła specjalizująca się we wsparciu osób samotnych Agnieszka Nadstawna.

Miłość nastolatków w sieci/Nie wiem, ale się dowiem!

Według badań skuteczność speed datingu jest ogromna – aż 92 proc. uczestników szybkich randek spotkało się po raz drugi.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 15.02.2021
Godzina emisji: 7.23

kr

Czytaj także

Na stojąco przy biurku: zdrowiej, bardziej wydajnie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:30
Specjaliści są zgodni: tyjemy na potęgę, również z powodu siedzącego trybu życia. Pandemia dodatkowo jeszcze wzmacnia tę tendencję. Dlatego już od kilku lat rozwija się moda na stojącą pracę przy biurku. Czy to właśnie jest nasza przyszłość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa integracyjna... przed komputerem

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 07:30
Zamiast zabawy w klubie – spotkanie przez aplikacje online. Tak w dobie pandemii najczęściej wyglądają firmowe integracje i zabawy karnawałowe. Jakie atrakcje czekają na pracowników i jak się na nich bawią uczestnicy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook obchodzi 17. urodziny. Jak jego algorytmy wpływają na nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 06:25
4 lutego 2004 roku, czyli równo 17 lat temu, w internecie pojawił się najpopularniejszy dziś portal społecznościowy – Facebook. Większość z nas ma tam swoje konto, chociaż ostatnio panuje moda, by te konta usuwać. Cyfrowy gigant swoją potęgę oraz pozycję hegemona zawdzięcza inwestycjom w zaawansowane algorytmy. Jak te oddziałują na nasze zachowania i to, co oglądamy w internecie? 
rozwiń zwiń