Szczecin – tunelem w czasy średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:00
Czy Zachodnie Pomorze wzbogaci się o nową, fascynującą atrakcję turystyczną? Jest taka szansa, bo pod zamkiem w Szczecinie wkrótce ruszają prace w odkrytym niedawno tunelu, zbudowanym wieki temu.
Jakie jeszcze tajemnice skrywa Zamek Książąt Pomorskich?
Jakie jeszcze tajemnice skrywa Zamek Książąt Pomorskich?Foto: Forum / Dariusz Gorajski

Wszystko odbyło się według recepty Alfreda Hitchcocka – na początku było trzęsienie ziemi, a potem napięcie już tylko rosło. W maju 2017 roku zawalił się fragment Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Po zbadaniu skarpy, na której stoi budynek, okazało się, że pod spodem znajduje się tunel, którego fragment pochodzi ze średniowiecza!


Posłuchaj
01:55 2021_02_15-08-24-51 tunel szczecin.mp3 Andrzej Kutys o fascynującym tunelu w Szczecinie (Pora na Trójkę)

 

Cały odkryty tunel o długości 270 metrów jest zbudowany z żelbetonu, prawdopodobnie w czasach II wojny światowej. Najciekawszy jest jednak 25-metrowy odcinek, znajdujący się bezpośrednio pod skrzydłem północnym zamku. Eksperci orzekli, że cegły i zaprawa, z których jest zbudowany ten fragment, mają kilkaset lat.

Tunel może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Zachodniego Pomorza. Nieprędko zostanie jednak udostępniony do zwiedzania. Na razie, na początku marca, do środka mają wejść specjaliści, którzy ocenią jego stan i reakcję na zmieniające się warunki atmosferyczne.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Kutys
Data emisji: 15.02.2021
Godzina emisji: 8.24

kc

Czytaj także

Ceny bez grosza – aby kupować więcej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 09:00
Dlaczego tak wiele cen w sklepach ma końcówkę 99 groszy? To po prostu działa na klientów! I nie zanosi się na to, abyśmy doczekali zaokrąglenia cen do pełnych kwot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pączki, kreple, chrusty i faworki – skąd wzięły się nazwy tłustoczwartkowych przysmaków?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 06:55
Jak się okazuje, słodycze tradycyjnie jadane w tłusty czwartek w różnych częściach Polski mają różne nazwy. Jakie jest pochodzenie i historia wypieków znanych powszechnie jako pączki i faworki? 
rozwiń zwiń