Płuca w mieście - zobacz, czym oddychasz

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 06:30
Na dworcu autobusowym w centrum Czechowic-Dziedzic postawiono... płuca. To specjalna, mobilna instalacja, która ma zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza i uzmysłowić mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: manop/Shutterstock

wirus światło uv koronawirus 1200.jpg
Promieniowaniem UV C w wirusa. W Polsce powstaje robot do szybkiej dezynfekcji

Czechowice-Dziedzice są uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i Europie. Nie można jednak tego potwierdzić – ani temu ewentualnie zaprzeczyć – gdyż... nie ma tam urządzeń pomiarowych. Ustawienie sztucznych płuc w centrum miasta, akcja Polskiego Alarmu Smogowego, pomoże wyjaśnić tę kwestię. Przez dwa tygodnie będą "oddychać" miejscowym powietrzem, a potem poznamy wyniki.


Posłuchaj
03:21 2021_02_17 06_20_16_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 smogowe płuca w Czechowicach-Dziedzicach (Pora na Trójkę)

– To jest akcja mająca uzmysłowić i pokazać ludziom, jakim powietrzem oddychamy wszyscy. I jakie mamy płuca – mówi Marek Szkowron z Alarmu Smogowego Czechowice-Dziedzice, który ustawił tę instalację. – To ma działać na naszą wyobraźnię – potwierdza Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. – To ma nam uświadamiać, jak ważna jest troska o powietrze – tłumaczy.

Płuca PAS w Myślenicach. Zobacz, czym oddychasz!/YouTube Polski Alarm Smogowy


Że powietrze w Czechowicach-Dziedzicach jest zanieczyszczone, potwierdzają także ludzie: – Kiedy tu przyjeżdżam, to aż głowa mnie boli. Jestem ze wsi i na początku musiałam się przyzwyczaić. Z czystym powietrzem byłoby dużo lepiej – mówi mieszkanka miasta. – Widać, że oddychamy nieczystym powietrzem – dodaje przechodzący mężczyzna.

Sztuczne płuca mają z tyłu wiatraki, które wtłaczają powietrze do instalacji i zamontowanych w niej filtrów. Powietrze przechodzi przez nie, pozostawiając zanieczyszczenia i pokazując, czym mieszkańcy oddychają: – To są drobne pyły PM 2,5 oraz PM 10, które również dostają się do naszego krwiobiegu – tłumaczy Marek Szkowron.

Zobacz, czym oddychasz! Płuca PAS w Chełmcu/YouTube Polski Alarm Smogowy


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Jarosław Krajewski (Radio Katowice)
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 6.20

pr

Czytaj także

Introligator i zecer – zawody wyparte przez cyfryzację

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 07:30
Nabierająca rozpędu cyfryzacja przyczyniła się do wyginięcia wielu zawodów związanych z tradycyjną obróbką tekstu. Coraz trudniej znaleźć dziś introligatora czy zecera. Zawody, które kiedyś cieszyły się uznaniem, dziś popadły w zapomnienie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prysznic powie nam, kiedy niepotrzebnie zużywamy wodę. Niezwykły wynalazek polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 06:25
Jest sterowany gestami, dozuje wodę i szampon, a do tego umila nam czas, wyświetlając ulubiony film lub puszczając ukochaną muzykę. Innowacyjna bateria prysznicowa stworzona przez naukowców Politechniki Śląskiej została nagrodzona złotym medalem podczas targów Kaohsiung International Invention and Design EXPO na Tajwanie, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualny speed dating – lek na samotność w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 07:30
Pozwalają nam oszczędzić czas, a podczas nich decydującą rolę odgrywa pierwsze wrażenie. Speed dating, czyli szybkie randki, które ponad dwie dekady temu wymyślił rabin Yaacov Deyo z Los Angeles, dziś, z racji pandemii, przeniosły się do Internetu. 
rozwiń zwiń