Most Uniwersytecki w Bydgoszczy zamknięty. Czy konstrukcja okaże się wadliwa?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 07:30
Most Uniwersytecki nad rzeką Brdą w Bydgoszczy ma zaledwie siedem lat, a już zdążył sprawić kłopoty wielu mieszkańcom. Przeprowadzone niedawno ekspertyzy wykazały nieprawidłowości konstrukcyjne. Obiekt zamknięto, a bydgoszczanie muszą uzbroić się w cierpliwość. 
Most Uniwersytecki w Bydgoszczy stanowi fragment Trasy Uniwersyteckiej. Budowa obiektu zakończyła się w 2013 roku.
Most Uniwersytecki w Bydgoszczy stanowi fragment Trasy Uniwersyteckiej. Budowa obiektu zakończyła się w 2013 roku. Foto: Shutterstock

Bydgoski Most Uniwersytecki stanowi fragment Trasy Uniwersyteckiej. Obiekt został ukończony w 2013 roku. Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP), powodem decyzji o zamknięciu mostu są odkształcenia elementów mocujących wanty.

Bydgoszcz most uniwersytecki Forum 1200.jpg
Radni PiS chcą kontroli NIK w sprawie mostu w Bydgoszczy. Drogowcy zawiadomili prokuraturę

Już pod koniec ubiegłego roku Zarząd wprowadził na moście ograniczenia dla ruchu pojazdów ciężarowych. Zlecone ekspertyzy wykazały konieczność przeprowadzenia prac naprawczych. Jak wykazuje ostateczny raport, połączenie przęseł z linami jest za słabe i co za tym idzie, obliczeniowo może nie utrzymać ciężaru całego obiektu. Stan techniczny pozostałych elementów nie budzi zastrzeżeń. 

Posłuchaj
02:03 PR3_mp3 2021_02_22-07-21-58.mp3 Most Uniwersytecki w Bydgoszczy. Ilu kłopotów dostarczy mieszkańcom? (Pora na Trójkę)
 

Zdaniem prof. inż. Krzysztofa Żółtowskiego z Politechniki Gdańskiej pomyłka mogła zostać popełniona już na etapie prac projektowych. Autorzy najnowszej ekspertyzy sugerują, że zaproponowane przez projektanta rozwiązania inżynierskie nie sprawdziły się na etapie użytkowania obiektu i mogły zostać oparte na niewystarczających założeniach. 

Prezydent Bydgoszczy podkreśla, że miasto wejdzie na drogę sądową i będzie dochodzić wszelkich roszczeń z tytułu nienależytego wykonania prac. Obiekt został już zabezpieczony. Prognozy wskazują, że prace mogą potrwać do jesieni. Ich koszt szacuje się na 20 mln złotych. 

Trasa Uniwersytecka z góry / Miasto Bydgoszcz 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału reporterskiego: Jolanta Fischer
Data emisji: 22.02.2021
Godzina emisji: 7.21

zch/kr

 

Czytaj także

Otwarto najdłuższy most na świecie. Wymiary zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 08:31
Prezydent Chin Xi Jinping otworzył we wtorek najdłuższy most na świecie, łączący Chiny kontynentalne z wyspiarskimi Makau i Hongkongiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie pan zadowolony, czyli miało być pięknie, solidnie i tanio...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 14:11
W internecie można znaleźć mnóstwo filmików dokumentujących "genialne dokonania" różnorakich specjalistów i fachowców z bożej łaski. I byłoby to zabawne, gdyby nie fakt, że często kryje się za tym dramat ludzi, którzy stracili także pieniądze. Więcej, czasami pojawia się nawet przemoc!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie tynki i farby zadbają o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 07:00
Hasło "Niech się mury pną do góry!" nigdy nie straciło na aktualności, szczególnie w Polsce, gdzie wciąż mamy duży deficyt mieszkań. Jednak w obecnych czasach nie wystarczy budować, należy jeszcze to robić z dbałością o środowisko, ekologicznie.
rozwiń zwiń