Jak przejąć kontrolę nad własnymi lękami?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:23
Żołądek podchodzi nam do gardła, a serce bije jak szalone – każdy z nas doświadczył kiedyś uczucia strachu. Można z nim jednak skutecznie walczyć, a jego pokonanie dodaje nam pewności siebie.
Strach ma wielkie oczy
Strach ma wielkie oczyFoto: shutterstock / Ollyy

Gdy patrzymy na ludzi pracujących kilkadziesiąt metrów nad ziemią, podtrzymywanych jedynie przez liny, może nam się wydawać, że mają oni nerwy ze stali i nie wiedzą, co to strach. Nic bardziej błędnego – oni jedynie nauczyli się trzymać w ryzach to naturalne dla człowieka uczucie. 

– W pierwszym dniu pracy, gdy wjechałem windą na 36. piętro, wrażenie zrobiła na mnie już sama wysokość, a co dopiero wyjście w liny. To był dla mnie wyczyn – opowiada Marek Kułakowski, miejski alpinista. 


Posłuchaj
01:53 2021_02_23-07-23-50 miejski alpinista.mp3 Wyznania miejskiego alpinisty (Pora na Trójkę)

 

Mężczyzna ostatecznie okiełznał swój lęk wysokości, choć, jak twierdzi, zupełne pozbycie się go nie byłoby dobrym rozwiązaniem. – Ten strach powinien być cały czas, za zasadzie bezpiecznika, takiej czerwonej lampki. 

Co jednak mamy zrobić, gdy różnego rodzaju lęki przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu? Przede wszystkim powinniśmy spróbować poznać ich źródło. 

- Zwiększanie świadomości tego, co nas otacza i co w nas generuje różnego rodzaju emocje, jest bardzo ważne dla poznania siebie i ujarzmiania lęków, których doświadczamy. Człowiek nabiera wtedy większego poczucia wartości i pewności siebie – mówi psycholog Kamila Kozioł. 


Posłuchaj
01:59 2021_02_23-08-24-39 psycholog o strachu.mp3 Jak zdaniem psychologa walczyć ze strachem i lękiem (Pora na Trójkę)

 

Warto więc wziąć się za bary ze swoimi lękami, chociaż – jak pokazują badania – największy wpływ na naszą samoocenę ma i tak zdanie naszych przyjaciół oraz najbliższej rodziny.

***

Tytuł audycjiPora na Trójkę
ProwadziŁukasz Ciechański
Autor materiałów reporterskichPaweł Turski
Data emisji: 23.02.2021
Godziny emisji: 7.23, 8.24

kc

Czytaj także

Specjalną lampą w depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 07:30
W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusz głową! Siłownia dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:31
Ruszyć głową nabiera zupełnie nowego znaczenia, bo funkcjonowanie mózgu można wzmacniać. Wystarczy tylko regularnie ćwiczyć! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białko, które regeneruje uszkodzone nerwy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 07:55
Zespół biologów z Uniwersytetu Ruhry w Bochum pracuje nad białkiem, które w niespełna trzy tygodnie pomoże zrehabilitować zerwane nerwy. Metoda może okazać się nadzieją na przywrócenie sprawności sparaliżowanych kończyn.
rozwiń zwiń