Lodowy zator w powiecie płockim. Na pomoc ruszyli saperzy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 08:26
Wiosenne roztopy spędzają sen z powiek wielu mieszkańcom powiatu płockiego. Lodowy zator, a za nim poziom wody w Wiśle, ciągle rośną. Do Kępy Polskiej przyjechali saperzy. Wojsko pozostaje w gotowości, by w razie potrzeby przystąpić od wysadzania lodu.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Grzegorz Sulkowski

Sytuacja jest stabilna

Stan alarmowy utrzymuje się na Wiśle od wielu dni. – Poziom wody rośnie powoli, ale systematycznie. Sytuacja na naszym odcinku jest stabilna. Uzupełniliśmy worki z piaskiem. Monitorujemy też wały przeciwpowodziowe. W czynnościach pomagają dwie jednostki wojsk – mówi Jerzy Staniszewski, wójt gminy Bodzanów.

Posłuchaj
02:42 PR3_mp3 2021_02_26-08-21-58_Kępa_Polska_lód.mp3 Saperzy w gotowości. W razie potrzeby wysadzą lód na Wiśle (Pora na Trójkę)

 

W razie potrzeby lód zostanie wysadzony

– Saperzy mogą przystąpić do działania w każdej chwili. Zostały wydzielone grupy śmigłowcowe oraz dodatkowa grupa trzydziestu żołnierzy z II pułku saperów. To jednostki wyspecjalizowane w niszczeniu zasp lodowych. Na miejscu pozostajemy do niedzieli. Od podjęcia decyzji o działaniu potrzebujemy dwóch godzin, by zebrać i przygotować materiał wybuchowy oraz rozpocząć działanie. Nie wiemy, czy to będzie wybuch jednego ładunku skupionego, czy kilka wybuchów ładunków pojedynczych  relacjonuje podporucznik Aleksandra Śliwa z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów.

Gotowi na najgorsze

Jesteśmy gotowi na najgorsze. Przygotowaliśmy trzydzieści miejsc noclegowych w szkole podstawowej. W tej chwili będą one służyć przede wszystkim do zabezpieczenia noclegu dla saperów – informuje Jerzy Staniszewski. – Zdaję sobie sprawę z tego, że ze względu na mielizny lodołamacze z Płocka do nas nie dotrą. Czuję się uspokojony, wiedząc, że gdyby doszło do większego zatoru, siły zostaną użyte – dodaje.

W Płocku woda utrzymuje się na wysokim poziomie. W wielu miejscowościach wciąż obowiązuje  alarm przeciwpowodziowy. W środę Wody Polskie poinformowały, że stała pokrywa lodowa powyżej Płocka ma obecnie 40 km długości. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trojkę
Prowadzi: Piotr Łodej 
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Maruszak (PR Radio Dla Ciebie)
Data emisji: 26.02.2021
Godzina emisji: 08.21

zch/kr

 

Czytaj także

Ruszyła budowa nowej Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 07:55
Trzykondygnacyjny i w całości zaprojektowany w Polsce – taki będzie nowy budynek główny w Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Stacja zlokalizowana na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych działa od końca lat 70. XX w. i podlega Instytutowi Biochemii i Biofizyki PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczecin – tunelem w czasy średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:00
Czy Zachodnie Pomorze wzbogaci się o nową, fascynującą atrakcję turystyczną? Jest taka szansa, bo pod zamkiem w Szczecinie wkrótce ruszają prace w odkrytym niedawno tunelu, zbudowanym wieki temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy zamknięty. Czy konstrukcja okaże się wadliwa?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 07:30
Most Uniwersytecki nad rzeką Brdą w Bydgoszczy ma zaledwie siedem lat, a już zdążył sprawić kłopoty wielu mieszkańcom. Przeprowadzone niedawno ekspertyzy wykazały nieprawidłowości konstrukcyjne. Obiekt zamknięto, a bydgoszczanie muszą uzbroić się w cierpliwość. 
rozwiń zwiń