Masaż dla mózgu. Dźwięki ASMR

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 07:30
Mlaskanie, pocieranie przedmiotów czy szumienie okazują się dźwiękami relaksującymi dla naszego mózgu. Filmiki zawierające nagania ASMR cieszą się w sieci sporą popularnością. Na czym polega zjawisko i jak wpływa na ludzi? 
ASMR. Zdjęcie ilustracyjne
ASMR. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

ASMR to zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarów ciała. Najczęściej wywoływane jest przez wizualne, słuchowe, dotykowe lub zapachowe bodźce zewnętrzne. Charakter i kwalifikacja zjawiska kilkukrotnie zostały przebadane naukowo.

Posłuchaj
01:46 PR3_mp3 2021_03_03-07-20-12_ASMR.mp3 ASMR - relaksujące dźwięki dla mózgu (Pora na Trójkę)

Przyjemne mrowienie

– Gdy mówimy o ASMR, najczęściej mamy na myśli fenomen filmów dostępnych np. na platformie YouTube. Twórcy starają się w nich wywołać u widza poczucie przyjemnego łaskotania za pomocą szeptów i różnych innych dźwięków. Każdy z nas inaczej reaguje na bodźce. Z tego powodu istnieje wiele rodzajów ASMR. W przypadku nagrań z odgrywaniem ról czujemy się jak w trakcie wizyty u fryzjera czy kosmetyczki. Autor stara się w jak najbardziej wierny sposób odtworzyć sytuację i towarzyszące jej dźwięki. Wiele osób ogląda filmiki przed snem. Twierdzą, że w ten sposób łatwiej im zasnąć. Mimo że wpływ ASMR na sen nie został jeszcze zbadany i dokładnie określony, w wielu przypadkach jest bardzo pozytywny. Jeśli osoba dobrze reaguje na tego typu filmy, to ASMR będzie dla niej źródłem cudownego, łatwo osiągalnego relaksu. – mówi Alina Rose, prowadząca kanał poświęcony ASMR.

ASMR o ASMR / emce

Nie zostało potwierdzone, jaki procent populacji odczuwa skutki ASMR. Nie wiadomo również, skąd to uczucie pochodzi. Próby wyjaśniania zjawiska najczęściej dotyczą pozytywnych skojarzeń z niektórymi dźwiękami i obrazami. Ich przywołanie może wyzwalać mrowienie, które pozwala "zamknąć" obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie stresu.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 7.20

zch

Czytaj także

Płuca w mieście - zobacz, czym oddychasz

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 06:30
Na dworcu autobusowym w centrum Czechowic-Dziedzic postawiono... płuca. To specjalna, mobilna instalacja, która ma zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza i uzmysłowić mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoje energetyzujące. Jakie skutki wywołują?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 07:30
Wiele osób coraz chętniej sięga po napoje energetyzujące. Popularne energetyki mają pobudzać do działania. Może się jednak okazać, że jedyne, do czego doprowadzają, to podwyższony poziom stresu i stany lękowe. Czy picie tego typu napojów zmienia naszą osobowość?
rozwiń zwiń