Kaucja od butelek i innych opakowań. Projekt jest już przygotowany

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 06:55
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada wprowadzenie kaucji od plastikowych butelek. Nieoficjalnie mówi się, że będzie ona wynosić 1–2 złote. Na czym polega program i jak ma wyglądać procedura? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Ministerstwo pracuje nad programem, który w znacznym stopniu ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. – System obejmie butelki plastikowe PET o pojemności do trzech litrów. Rozważamy ewentualne objęcie systemem butelek szklanych, puszek, opakowań kartonowych oraz wielomateriałowych. Zgodnie z planem, za wdrożenie systemu kaucyjnego i jego obsługę odpowiedzialni będą przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty w wyznaczonych opakowaniach  mówi Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. – Projektowany przez nas system nie będzie wymagał posiadania paragonu. Po wejściu przepisów w życie planujemy okres przejściowy, w którym producenci zostaną zobowiązani do utworzenia systemu kaucyjnego – dodaje.


Posłuchaj
02:23 PR3_mp3 2021_03_05-06-50-35_butelki.mp3 Kaucja od opakowań? Na czym będzie polegać? (Pora na Trójkę)

Zagospodarowanie odpadów 

Wiele osób nie kryje zadowolenia: "W końcu jest pomysł na zagospodarowanie zużytych butelek", "To świetna inicjatywa ze względu na środowisko"– pojawiają się głosy. W pozyskiwaniu zużytych opakowań mają pomóc butelkomaty, które staną w ogólnodostępnych miejscach. – Takie urządzenia mogą zbierać butelki, puszki i inne opakowania. Co ważne, zwracane materiały muszą być wolne od płynów i zawierać kod kreskowy. Należy wrzucić je do urządzania i poczekać aż zostanie przyjęte. Maszyna wyda paragon, kod do zeskanowania lub przeleje należność na kartę lojalnościową – tłumaczy Edyta Gleń, specjalista ds. sprzedaży z firmy produkującej automaty.


Wysokie kwoty 

Zapowiadana kwota pobieranego depozytu jest wysoka. Zgodnie z planami ministerstwa ma wahać się od 1 do 2 złotych, co ma gwarantować powrót opakowań do sklepów. System kaucyjny ma być dopełnieniem podatku od plastiku, czyli opłaty nałożonej na producentów za opakowania, które nie zostały poddane recyklingowi. Opłata opracowana jest na poziomie europejskim i ma przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania odpadami. 


Butelkowaty można już spotkać na ulicach niektórych miast, m.in. w Krakowie. / "Plastikowa Butelka Zwrotna" w MPO/ Miasto Kraków


Nie wiadomo na razie, kiedy wprowadzony zostanie system kaucyjny za butelki i opakowania. Pierwotnie ministerstwo wskazywało na 1 stycznia 2022 roku. 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda 
Autor materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 6.50

zch


Czytaj także

Ubrania z plastiku. Czy to może być ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:37
Okazuje się, że plastikowe ubrania nosimy od lat. Poliester, nylon, akryl stanowią 60 procent materiałów, z których szyje się ubrania. Czy poliester pozyskany z butelki PET jest bardziej ekologiczny? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie tynki i farby zadbają o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 07:00
Hasło "Niech się mury pną do góry!" nigdy nie straciło na aktualności, szczególnie w Polsce, gdzie wciąż mamy duży deficyt mieszkań. Jednak w obecnych czasach nie wystarczy budować, należy jeszcze to robić z dbałością o środowisko, ekologicznie.
rozwiń zwiń