Meblowe perełki ze śmietnika. Co można znaleźć w zsypie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 08:00
Dla jednych bezwartościowe śmieci. Dla drugich przedmioty, którym można dać "drugie życie". Coraz więcej osób ratuje rzeczy wyrzucane na śmietnik. To szansa na drobny zarobek i praktykowanie zachowań proekologicznych. Czego najczęściej poszukują? 
Na śmietnikach można znaleźć wiele kultowych mebli. Część z nich jest w bardzo dobrym stanie.
Na śmietnikach można znaleźć wiele kultowych mebli. Część z nich jest w bardzo dobrym stanie. Foto: Shutterstock

Stare fotele, regały i szafki pozostawione przy śmietniku to dla wielu amatorów majsterkowania bezcenny skarb. Trend odnawiania starych mebli zyskuje na popularności. Zwolennikom pomagają media społecznościowe, w których można znaleźć coraz więcej informacji o perełkach pozostawionych w różnych częściach miasta. 

Posłuchaj
03:19 PR3_mp3 2021_03_11-07-48-24_łowcy_śmieci.mp3 Perełki ze śmietnika (Pora na Trójkę)

butelkomat zwrot butelek kaucja SHUTTERSTOCK 1200.jpg
Kaucja od butelek i innych opakowań. Projekt jest już przygotowany

Z drugiej ręki 

W niejednym śmietniku można zauważyć cenne przedmioty. Dominika Szaciłło, założycielka strony "Uwaga, śmieciarka jedzie" znalazła krzesła z lat 50. Zrobiła zdjęcia i opublikowała na portalu społecznościowym. – Nie miałam co zrobić z tymi krzesłami. Pomyślałam, że może komuś się przydadzą. To były ładne, drewniane meble w dobrym stanie. Łatwo można było je odnowić i wykorzystywać przez kolejne lata – wspomina. Spontanicznie dodany przez nią post szybko przerodził się w stronę internetową, a następnie w grupy, które lokalnie działają na platformach społecznościowych. 

To jest oficjalny pejdż grup "Uwaga, śmieciarka jedzie", które w całej Polsce zrzeszają fanów recyklingu, ponownego...

Opublikowany przez Uwaga, śmieciarka jedzie - strona ogólnopolska Sobota, 26 października 2019

Perełki ze śmietnika

Unikalne znaleziska, to nie tylko meble. Obecnie w Polsce działa ponad dwieście pięćdziesiąt grup, które lokalnie informują się o cennych przedmiotach, wystawionych do wyrzucenia.  Można tam znaleźć wszystko. Od pojemnika na pranie, poprzez zabawki, telewizory, i elektronikę, łatwą do naprawienia. Ludzie często pozbywają się naprawdę zadbanych rzeczy. Nieraz dodają ogłoszenia, w których piszą, że dany przedmiot jest w dobrym stanie i można go sobie za darmo zabrać. To przecież żaden wstyd – przekonuje Joanna Szydłowska, administratorka grupy ze Szczecina. 

Meblowe perełki ze śmietnika / Majsterki

Szansa na zarobek

Ratowanie przedmiotów to nie tylko działanie przeciwko generowaniu odpadów. Dla wielu to także szansa na drobny zarobek. Najlepszym przykładem mogą okazać się kafelki, np. tzw. gorseciki. – To rodzaj mikropuzla. Płytki są jednobarwne, więc można z nich ułożyć nieskończoną liczbę kompozycji. Tego typu rzeczy często lądują na śmietnikach. Wynika to z faktu, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co wyrzucają. Współcześnie za metr kwadratowy gorsecików trzeba zapłacić około tysiąca złotych – wyjaśnia Małgorzata Bosek, założycielka strony "Warszawskie posadzki".

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 7.48

zch


Czytaj także

Prysznic powie nam, kiedy niepotrzebnie zużywamy wodę. Niezwykły wynalazek polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 06:25
Jest sterowany gestami, dozuje wodę i szampon, a do tego umila nam czas, wyświetlając ulubiony film lub puszczając ukochaną muzykę. Innowacyjna bateria prysznicowa stworzona przez naukowców Politechniki Śląskiej została nagrodzona złotym medalem podczas targów Kaohsiung International Invention and Design EXPO na Tajwanie, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczność przyszłością transportu?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 07:45
Za cztery lata zacznie prawdopodobnie obowiązywać norma Euro 7, dotycząca emisji szkodliwych substancji przez samochody. To może oznaczać, że produkcja samochodów spalinowych stanie się nieopłacalna. Przesiądziemy się więc do pojazdów elektrycznych, które są ekologiczne, ale mają stosunkowo mały zasięg. Jakie jest rozwiązanie?
rozwiń zwiń