Balkonowy ogródek zmniejszy Twój stres

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 08:00
Wróciła moda na piękne, zagospodarowane balkony i tarasy. Mieszkańcy bloków i kamienic na niewielkiej przestrzeni potrafią stworzyć prawdziwe oazy zieleni, niezwykłe miejsca odpoczynku i relaksu. To okazuje się szczególnie cenne w czasach covidowego lockdownu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Isa Long/shutterstock.com

Balkon 1200.jpg
Balkonowe kwiaty - kwitną, pachną i odstraszają owady

Kiedyś balkony, tarasy czy loggie były traktowane jak dodatkowe komórki: stały tu wózki, rowery, rozpadające się szafki na różne "przydasie", wystawiano też pranie do suszenia. Jednak od kilku lat pojawił się trend zagospodarowywania tej dodatkowej przestrzeni i tworzenia tam azylu, strefy relaksu i wypoczynku. Wyraźnie nasiliło się to od momentu pojawienia się ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.


Posłuchaj
02:58 TROJKA Pora na Trojke 2021_03_12.mp3 Odpocznij na własnym balkonie (Pora na Trójkę)

– Ogrody warzywne i ziołowniki cieszą się ogromną popularnością na balkonach i tarasach. Szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa. To dobry pomysł, choć może w samym centrum bym z tego zrezygnowała – mówi Karolina Szablowska, architekt krajobrazu. – Fantastycznie na balkonach rosną papryki, pomidory, a w pojemnikach także cukinia i dynia. Możemy te nasadzenia uzupełnić ziołami: rukolą, melisą, miętą, a jak jest duże nasłonecznienie, to tymianek, oregano i rozmaryn – wylicza.

– W czasie lockdownu, kiedy wiele osób pracuje w domu, nie są możliwe dalekie eskapady na łono natury, warto pomyśleć, by takie rośliny zafundować sobie w domu – wskazuje Andżelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka i psychoterapeutka. – Pielęgnowanie roślin, o ile jest systematyczne, może łagodzić psychiczne i fizyczne objawy stresu – tłumaczy.

– Jeśli ktoś dysponuje niezadaszonym tarasem na ostatnim piętrze, fajnym pomysłem jest posadzenie karłowatych odmian gruszy, wiśni, jabłoni w większych pojemnikach – radzi Karolina Szablowska. – Te drzewka fajnie owocują, ale przede wszystkim pięknie kwitną – dodaje.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Lucjan Ołtarzewski
Data emisji: 12.03.2021
Godzina emisji: 7.43

pr

Czytaj także

Ogródek warzywny na balkonie – dlaczego warto go mieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 09:25
Koronawirus uwięził nas w domach, a wielu z nas, zwłaszcza w dużych miastach, tęskni za przyrodą. Z tej tęsknoty zapraszamy ją do własnego mieszkania i zakładamy ogródki warzywne na parapetach czy balkonach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans ogródków działkowych. Za co Polacy pokochali je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:31
– Nie ma to jak na działce. Ptaki śpiewają, spokój, cisza. Można sobie trochę na trawie posiedzieć – wyliczają zalety działek ich miłośniczki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O wyższości łąk kwietnych w miastach nad trawnikami

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 22:00
Fundacja "Łąka" od momentu powstania walczy o bioróżnorodność, apelując i namawiając Polaków do zamiany trawników, które są kosztowne i pracochłonne w utrzymaniu na łąki kwietne. W ten sposób chcą też przywracać zagrożone gatunki, tworząc dla nich odpowiednie środowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uitwaaien – holenderski sposób na poprawę nastroju

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 08:30
Krótkie grudniowe dni zachęcają do zawinięcia się w koc z kubkiem gorącej czekolady, jednak Holendrzy zachęcają do aktywności. Ich odpowiedzią na duńskie hygge jest uitwaaien.
rozwiń zwiń