Luxtropeda – kultowy superszybki wagon spalinowy wraca na wirtualne tory

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 06:55
Luxtorpeda – superszybki pociąg owiany legendą wraca na polskie tory. Tym razem w wersji wirtualnej. Radosław Grec podjął się rekonstrukcji cyfrowej pojazdu, przy pomocy techniki 3D. Efekty zachwycają. 
Luxtorpeda, Fablok Zakopane 1936 rok
Luxtorpeda, Fablok Zakopane 1936 rokFoto: Alamy Stock Photo / PAP

Luxtorpeda produkowana była w latach 30. XX wieku przez zakłady w Chrzanowie. Wagon spalinowy należał do najbardziej ekskluzywnych na świecie. Czas jego przejazdu między Krakowem a Zakopanem wynosił 2 godziny 18 minut, co do dziś stanowi rekord. Radosław Grec stworzył cyfrową replikę pojazdu. W swojej pracy użył planów i zdjęć z epoki. Wszystko po to, by model był jak najbardziej zgodny z oryginałem.  

Posłuchaj
02:57 PR3_MPLS 2021_03_18-06-49-45_luxtorpeda.mp3 Luxtorpeda jak prawdziwa (Pora na Trójkę)

tablice, deski, rozkład,autobus FORUM.jpg
"Deski", czyli drewniane rozkłady jazdy znikają z wrocławskiej komunikacji miejskiej

Cyfrowa rekonstrukcja 

– Lubię odtwarzać rzeczy, które już nie istnieją. Chciałem zająć się tematem związanym z kolejnictwem. Na myśl przyszła mi Luxtorpeda. Pociąg cieszył się sporą popularnością w międzywojniu. Niestety nie zachowało się zbyt wiele informacji na jego temat. O istnieniu Luxtorpedy wiedzą często jedynie najbardziej zagorzali fani kolejnictwa – opowiada Radosław Grec.  

Pociąg LUXTORPEDA w 1936 roku Trasa Kraków - Warszawa - film koloryzowany i remasterowany do 4K SWNF / STARA WARSZAWA NA FOTOGRAFIACH

Prace w wielu wymiarach 

– Prace nad projektem trwały od połowy października. Zacząłem wtedy tworzyć model, czyli samą bryłę. Trudnością okazał się brak dostępu do bardziej szczegółowych planów technicznych i rysunków. Musiałem bazować na informacjach, które dostępne są w internecie. Kilku rzeczy musiałem się domyślać i polegać na swojej szczątkowej wiedzy dotyczącej kolejnictwa – mówi.

Luxtorpeda - cała prawda o słynnym wagonie spalinowym / Chrzanowska Telewizja Lokalna

Wizualizacja 

– Wstawiałem model w rzeczywiste nagrania. Wybrałem się z kamerą na torowisko i sfilmowałem je, gdy było puste. Następnie w programie nałożyłem na nie model. Można powiedzieć, że pomieszałem ze sobą świat trójwymiarowy z rzeczywistym. Dodałem też efekty specjalne i udźwiękowianie. Musiałem domyślić się jak brzmiał diesel, który napędzał Luxtorpedę – dodał. 

Luxtorpeda - cyfrowa rekonstrukcja przedwojennego pojazdu szynowego / Radek Grec 

Efekty pracy pana Radosława można podziewać w internecie. Pasjonat zdradził, że planuje już kolejne kolejowe nagrania. Tym razem przymierza się do kultowej, futurystycznej lokomotywy PM 36-1, którą na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu publiczność nazwała "Piękną Polką".

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 6.49

zch

Czytaj także

Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 07:30
Kiedy mówimy o przyszłości, jednym z poważniejszych zagadnień jest kwestia transportu: szybkiego, taniego, ekologicznego. Ekscentryczny Elon Musk, stawia na hyperloop, czyli pociąg w podciśnieniowym tunelu. Tymczasem Daleki Wschód, czyli Chiny i Japonia, już rozwijają sieć pociągów magnetycznych maglev.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryczność przyszłością transportu?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 07:45
Za cztery lata zacznie prawdopodobnie obowiązywać norma Euro 7, dotycząca emisji szkodliwych substancji przez samochody. To może oznaczać, że produkcja samochodów spalinowych stanie się nieopłacalna. Przesiądziemy się więc do pojazdów elektrycznych, które są ekologiczne, ale mają stosunkowo mały zasięg. Jakie jest rozwiązanie?
rozwiń zwiń