W piątek 2 kwietnia katolicy obchodzą kolejny dzień Triduum Paschalnego. Według tradycji jest to dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jak wyjaśnił ks. prof. Waldemar Chrostowski, "podstawowym i najważniejszym świadectwem Wielkiego Piątku są cztery kanoniczne ewangelie - Mateusza, Marka, Łukasza i Jana".
Transmisje wielkanocnych nabożeństw ze Świątyni Opatrzności Bożej w Polskim Radiu. Sprawdź szczegóły
- Ich świadectwa nie można lekceważyć, bo jest ono głęboko zakorzenione w geografii, w topografii Jerozolimy, historii Ziemi Świętej i nawiązuje do postaci, które wtedy żyły np. do Poncjusza Piłata - tłumaczył duchowny.
17:40 Jedynka/SD ks .prof. Chrostowski Wielki Piątek.mp3 Ks. prof. Waldemar Chrostowski o Wielkim Piątku (Sygnały dnia/Jedynka)
Tradycja
Ks. prof. Chrostowski przypomniał, że "przez około 300 lat chrześcijaństwo było prześladowane". - Wyznawcy Jezusa w Jerozolimie nie mieli możliwości wyrazistego upamiętniania miejsc z nim związanych - mówił i wyjaśnił, że "nośnikiem tej pamięci była tradycja".
- Nigdy nie możemy powiedzieć do końca, co wiemy poza tradycją, dlatego, że wszystko inne, a więc ewentualne źródła pozabiblijne zarówno pisane, jak i artefakty, a także archeologia, są jedynie uzupełnieniem tradycji - tłumaczył rozmówca. Odniósł się również do sytuacji, w których "dochodzi do pewnej konfrontacji między archeologią a tradycją".
- Oczywiście trzeba się zastanowić czemu dać pierwszeństwo, dlatego, że i nasze możliwości badań archeologicznych w Jerozolimie oraz należytej, właściwej ich oceny są ograniczone - mówił duchowny.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
.
***
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: ks. prof. Waldemar Chrostowski
Data emisji: 2.04.2021
Godzina emisji: 8.15
jbt