Znaczki pocztowe odchodzą do lamusa. Zastąpią je kody elektroniczne

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 07:30
Pojawiły się w Anglii 180 lat temu. Teraz zostają zastąpione technologią. Znaczki pocztowe nie będą już naklejane na listy polecone. Zmiany wchodzą w życie w maju. 
Znaczki znikają z listów poleconych.
Znaczki znikają z listów poleconych. Foto: Daniel Dmitriew / FORUM

– Poczta Polska wprowadza dużą zmianę dla klientów nadających listy polecone. Od 1 maja nie będziemy używać już znaczków pocztowych, tylko stemplować je kodami generowanymi elektronicznie – mówiła Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – Klienci, którzy mają zapas znaczków, będą mogli używać ich do opłacania listów zwykłych i pocztówek – dodała. 

Posłuchaj
02:28 PR3_MPLS 2021_04_09-07-18-09_znaczki.mp3 Znaczki pocztowe do lamusa? (Pora na Trójkę)

 

Zawód filatelistów

Nie wszyscy cieszą się z wprowadzanych zmian.  Kolekcjonerzy oburzyli się na tę wiadomość. To jest pewien rytuał i forma uznawana od lat  komentowała Agnieszka Magiera, redaktor naczelna czasopisma "Filatelista".

 Znaczki nie znikają na dobre. Poczta zamierza podtrzymywać wydania okolicznościowe, czyli takie, które mają charakter głównie kolekcjonerski  uściśliła rzecznik. 

Kod QR. Grafika ilustracyjna. Kod QR. Grafika ilustracyjna. / Pixabay.com

Kody. Nowa technologia 

Znaczki przyklejane na listy polecone zostaną zastąpione przez specjalnie generowane kody. – To postęp i nowoczesność. Należy stosować je tam, gdzie dają korzyść. Nie ma w tej metodzie nic nadzwyczajnego. Kody służą szyfrowaniu informacji i zamienieniu ich w formę graficzną. To metoda zawierająca pewną specyficzną technologię, która powoduje, że cały proces staje się szybszy i łatwiejszy – zapewniał Rafał Lidwin, informatyk, twórca strony generującej darmowe kody.

Posłuchaj
03:40 PR3_MPLS 2021_04_09-07-24-18_kod_zamiast_znaczka.mp3 Kody w miejsce znaczków (Pora na Trójkę)

Bezpieczna forma?

– Kody QR opierają się na parametrze, który pomimo uszkodzenia części obrazka pozwala odczytać ukryte pod nim dane. Kody zostały stworzone w latach dziewięćdziesiątych. Pierwotnie znalazły swoje zastosowanie w przemyśle i logistyce. Miały służyć przechowywaniu informacji dotyczących poszczególnych produktów oraz ich lokalizacji. Obecnie wykorzystywane są znacznie szerzej. Zastępują linki do stron internetowych oraz przechowują dane, co zostało zaadaptowane przez Pocztę Polską – wyjaśnił gość "Pory na Trójkę".


 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Gość: Rafał Lidwin (informatyk, twórca strony generującej darmowe kody)
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 7.18, 7.24

zch

Czytaj także

Polskie znaczki pocztowe w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 15:38
Najlepsze znaczki? - Tylko na Poczcie Polskiej! Instytucja wygrała kilka prestiżowych konkursów i może poszczycić się najlepszym znaczkiem 2020 r. Dla niektórych są formalnością niezbędną do wysyłki listów. Dla innych, to małe, bezcenne działa sztuki. 
rozwiń zwiń