Jak brzmi przyroda? Można to sprawdzić nad Bugiem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:55
Wielkie, drewniane megafony pojawiły się nad Bugiem na Lubelszczyźnie. Urządzenia służą do poznania odgłosów przyrody, dzięki czemu można ten piękny region nie tylko obejrzeć, ale i usłyszeć. 
Inspiracją dla projektu były megafony, stworzone przez estońskich studentów.
Inspiracją dla projektu były megafony, stworzone przez estońskich studentów. Foto: Shutterstock

– Megafony to atrakcja nie z tej ziemi. Wzmacniają dźwięki, m.in. odgłosy ptaków, szum rzeki i inne, charakterystyczne dla lasu brzmienia. To pomysł zaczerpnięty w Estonii. Jestem pewien, że u nas również się przyjmie. Stałem przez chwilę w jednym z megafonów. Usłyszałem głos czajki i innych ptaków, które często występują na tych terenach. Były bardzo wyraźne – opowiadał Antoni Kołodyński, komendant posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Biała Podlaska.

Posłuchaj
02:35 PR3_MPLS 2021_04_16-07-45-16_megafony.mp3 Jak brzmi przyroda znad Buga? (Pora na Trójkę)

 

Jak wyglądają megafony? 

– To drewniane konstrukcje, które wygadają jak wielkie tuby o długości czterech metrów. Z jednej strony mają średnicę ponad dwóch i pół metra, a z drugiej osiemdziesięciu centymetrów. Podpatrzyliśmy ten pomysł u estońskich studentów, którzy ustawili megafony w lesie i podsłuchiwali przyrodę. Urządzenia mają przyczynić się do rozwoju turystyki kajakowej, a ich wygląd ma być spójny z otaczającą przyrodą – tłumaczył Rafał Siwek, koordynator projektu, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie.

Inspiracją dla projektu były megafony, stworzone przez estońskich studentów. Inspiracją dla projektu były megafony, stworzone przez estońskich studentów. / Shutterstock


– Każdy, kto wjedzie do megafonu, może nie tylko zgłębiać piękno natury, ale też np. schronić się przed deszczem. Z drugiej strony może dzięki temu uda mu się usłyszeć kilka dźwięków, nawet jeśli miałyby to być jedynie spadające krople wody – dodał. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Małgorzata Tymicka (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 7.45

zch


Czytaj także

Nie taki czarny jak go malują. O "Niemapie" Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 06:26
Kiedy myślimy o Górnym Śląsku, przed oczami stają nam huty, kopalnie i unoszący się nad nimi smog. W tym regionie jednak jest więcej zieleni, niż nam się wydaje i o tym przekonują nas Śląskie Lasy Państwowe, wydając "Niemapę" Górnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyroda w obiektywie. Festiwal Wizje Natury

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 23:00
W Wielkanocny Poniedziałek zaprosiliśmy Państwa na wieczorny, wirtualny spacer po najpiękniejszych miejscach w Polsce, ale nie tylko... Naszymi przewodnikami byli niezwykli fotografowie przyrody, ludzie pełni pasji, ale też dostarczający swoją pracą wielu wzruszeń i pozytywnych emocji.
rozwiń zwiń