Czy kurczaki znikną z naszych stołów?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 07:30
Dla ludzi groźny jest koronawirus, dla kur – ptasia grypa. W ostatnim czasie w dramatyczny sposób dziesiątkuje ona polskie hodowle. Sytuacja jest na tyle poważna, że wg wyliczeń przedstawicieli branży drobiarskiej za 40 dni w Polsce w ogóle nie będzie kur! Wizja, trzeba przyznać, dość przerażająca...
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Orest lyzhechka/Shutterstock

Pixabay zioła rośliny lampka 1200 .jpg
Zamiast wielkiego świata – własny ogródek. Poznajcie hipsteadera!

Zagrożone są oczywiście przede wszystkim wielkie fermy hodowlane, ale faktem jest, że w ciągu pół roku, od października 2020 roku, ceny mięsa drobiowego wzrosły aż o 60 procent! Na dodatek Polska jest największym w Europie eksporterem drobiu. Czym w tej sytuacji można zastąpić kurczaka?


Posłuchaj
03:03 TROJKA Pora na Trojke 2021_04_20 07-25-09.mp3 Za miesiąc w Polsce znikną kury? (Pora na Trójkę)

Statystyczny Polak rocznie zjada 25 kg kurczaka. To tanie i pożywne mięso. Dotyczy to przede wszystkim piersi z kurczaka: w 100 gramach jest 21 g białka i tylko 99 kalorii. – Może być dobrym źródłem witaminy B12 i białka przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu – wylicza psychodietetyk Wiktoria Górecka.

Co jednak zrobić, jeśli kurczaków zabraknie? – Badania potwierdzają, że możemy w ogóle nie jeść produktów odzwierzęcych. Tak więc czynnikiem decydującym o tym, czy jeść, czy nie jeść, są wyłącznie preferencje kulinarne – stwierdza Wiktoria Górecka.

Może więc warto przyjrzeć się bezmięsnej alternatywie? Na rynku pojawia się coraz więcej takich produktów, coraz bardziej różnorodnych. – Zamiennik roślinny drobiu składa się z polskiej fasoli jaś oraz białka pszennego. Ma więc pełen profil aminokwasowy, co oznacza, że buduje nasze mięśnie tak samo, jak zwykły kurczak – tłumaczy Michał Piosik, przedstawiciel produkującej go firmy.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.04.2021
Godzina emisji: 07.25

pr

Czytaj także

Odpoczynek w środku lasu. Bushcraft to nowe hobby wielu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 06:55
Obcowanie z naturą i przebywanie w lesie zyskuje na popularności w czasach pandemii. Do nowego hobby wielu Polaków można zaliczyć cieszący się coraz większą popularnością bushcraft. Aktywność do niedawna uważana za niszową, dziś przyciąga wielu entuzjastów. Na czym polega i kto może jej spróbować?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda z kranu. Jakiej jest jakości? Czy nadaje się do picia?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:55
Bez niej nie byłoby życia. Pokrywa ponad siedemdziesiąt procent powierzchni ziemi. W sześćdziesięciu procentach jest też budulcem ludzkiego ciała. Woda to jeden z najważniejszych związków chemicznych na naszej planecie. Czego o niej nie wiemy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikrochipy. Udogodnienie czy narzędzie do inwigilacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:50
Chipy zyskują coraz większą popularność. Dzięki urządzeniu wszczepionemu pod skórę można np. płacić za zakupy lub przesyłać lekarzowi dane na temat stanu swojego zdrowia. W Polsce można już zachipować się samodzielnie. Metoda budzi jednak kontrowersje. 
rozwiń zwiń